زمان انجام پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

۵ استراتژی برای کاهش مدت زمان انجام پایان نامه

زمان انجام پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

مدتی مشغول جمع آوری داده ها بودم تا بتوانم با خیالی راحت بر روی انجام پایان نامه تمرکز کنم. پس از مدتی کار جمع آوری داده ها به پایان رسید و تمام زمانم مختص انجام پایان نامه بود، اما همیشه احساس می کردم با وجود زمان زیاد، اصلا در نگارش ادبیات تحقیق پیشرفتی ندارم!

از آنجایی که می دانستم نگارش ادبیات تحقیق بدترین قسمت انجام پایان نامه است، همه تمرکزم بر روی نگارش ادبیات تحقیق بود. با این حال فقط فکر این که باید بیشتر از ۱۰۰ مقاله برای این کار بخوانم باعث می شد، عرق سردی بر پیشانیم بنشیند. می خواستم کار نگارش ادبیات تحقیق را تمام کنم، اما نمی دانستم چطور.

روزم را با مطالعه سرسری هر مقاله شروع می کردم، یادداشت برداری می کردم، چند پاراگراف می نوشتم، ایمیلم را چک می کردم و دوباره بر می گشتم سراغ نگارش ادبیات تحقیق! در انتهای هر روز به این نتیجه می رسیدم که وقتم را کاملا بیهوده تلف کردم اما نمی دانستم کجای کارم ایراد دارد.

مشکل من کمبود زمان نبود. هیچ گونه تعهد خانوادگی، شغل نیمه وقت و …. نداشتم. اوائل فکر می کردم خالی کردن وقت و فراغت از هر تعهدی به پایان بردن کار ادبیات تحقیق کمک می کند، اما با گذر زمان احساس می کردم که بیشتر در گل فرو می روم. داشتن بیش از حد وقت، چنین بلایی سرم آورده بود. روزم را هر طور که می خواستم، می توانست سپری کنم و با این همه زمان از خودم انتظار داشتم که ادبیات تحقیق را تا آخر ماه به اتمام برسانم.

برنامه ریزی من به ۱۰ ساعت در هفته (با کمی پیشرفت در انتهای هر روز) تغییر کرد. در این زمان، بسیار از خودم ناامید شده بودم و بدون هیچ انگیزه ای به تخت خواب می رفتم. بیشتر از ۱۰۰ مقاله را مطالعه کرده بودم و هر زمانی که می خواستم قسمتی از پایان نامه را انجام دهم، احساس می کردم که باید روی قسمتی دیگر کار کنم.

استاد راهنمای من از من انتظار داشت که ظرف مدت ۲ هفته یک پیش نویس خوب از پایان نامه به او تحویل دهم. آن زمان با خودم فکر می کردم چطور می توانم در دو هفته این پیش نویس را تهیه کنم. روزها بدون هیچ گونه پیشرفتی می گذشت و من فقط یک هفته تا تحویل پیش نویس به استاد راهنما فرصت داشتم.

نمی دانم … شاید به خاطر این که فقط یک هفته فرصت داشتم آدرنالینم بالا رفته بود، اما هفته آخر آن چنان بر روی کار تمرکز کرده بودم که ظرف یک هفته بیشتر از یک ماه کار مفید انجام دادم. استراتژی مدیریت زمانی که در این یک هفته اعمال کردم به من اجازه داد تا بین زمان کار و استراحت تعادل خوبی برقرار کنم و ۱۰۰ درصد بازدهی داشته باشم. این استراتژی را هنگام انجام پایان نامه هم به کار بردم و توانستم به مدت زمان خارق العاده (تقریبا غیر ممکن) انجام ۱۲۰ صفحه پایان نامه در ۲۰ روز برسم!

 فقط نصف روز را برای انجام پایان نامه اختصاص دهید.

اختصاص زمان زیاد به هر کاری در برنامه ریزی باعث می شود تا کمتر روی کار تمرکز کنید چون پیوسته با این فکر خود را فریب می دهید که تمام روز را وقت دارید. مشکل تعداد ساعاتی که در روز دارید نیست بلکه تمرکز روی کار است که به دلیل زمان زیاد محدود می شود. زمانی که تعداد ساعات کمی در اختیار داشته باشید بازدهی شما بیشتر می گردد چون مغز شما از محدودیت زمان آگاه است و در این صورت شما به راحتی می توانید در مقابل عوامل حواس پرتی مقاومت کنید.

به جای این که خود را متعهد کنید تا تمام روز را بنویسید، زمان هایی در صبح و عصر را به این کار اختصاص دهید. برای انجام هر قسمت از پایان نامه در صبح و عصر اهدافی تعیین کنید و زمان های استراحت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ای برای ناهار یا هر کاری دیگری در نظر بگیرید.

تصمیم های خود را به حداقل برسانید.

تصمیم گیری--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

فرآیند تصمیم گیری برای مغز خسته کننده است، بنابراین هر چه بیشتر در موارد گوناگون روزمره تصمیم بگیرید، انرژی کمتری برای انجام پایان نامه خواهید داشت.

شما در طول روز صدها تصمیم می گیرید و احتمالا بیشتر آنها تاثیر زیادی در زندگی شما ندارند. اگر تعداد این تصمیمات (مانند این که چه لباسی بپوشید یا چه غذایی بخورید) را به حداقل برسانید، تمرکزتان بر روی انجام پایان نامه بیشتر خواهد شد.

در حالی که همه ما می دانیم تصمیماتی مانند انتخاب نوع لباس یا غذا مهم هستند، می توان این فرآیند را با چند ترفند بهینه کرد. برای مثال از قبل تصمیم بگیرید که صبحانه چه نوع غذایی بخورید و سپس برای روزهای بعد در آن کمی تنوع به خرج دهید تا دچار تکرار نگردید. همین استراتژی را برای انتخاب لباس استفاده کنید. فقط یک روز در هفته را برای لباسشویی اختصاص دهید و از شب قبل برای لباس روز بعد تصمیم بگیرید.

این تغییرات کوچک در عادات روزمره باعث صرفه جویی ساعاتی در روز می گردد و انرژی شما را به سمت اولویت های بالاتر هدایت می کند.

اهداف خیلی کوچک تعیین کنید.

اهداف خیلی کوچک یعنی چه؟ یک هدف خیلی کوچک ظرف مدت زمان ۱۵ دقیقه یا کمتر قابل دستیابی است. شاید این یک راه خیلی غیر معمول برای رسیدن به اهداف جاه طلبانه باشد. شاید بخواهید که ۲۰ صفحه در روز بنویسید؛ در این صورت به نظر می رسد که نوشتن ۳ پاراگراف ارزش هدف گذاری نداشته باشد. با این حال این اهداف خیلی کوچک به شما کمک می کند تا روزهایی که انگیزه ندارید، انرژی بدست آورید. اهداف خیلی کوچک باعث می گردند تا متوجه شوید در بازه زمانی خیلی کوتاه، چه دستاوردهایی می توانید داشته باشید.

اگر تمرکز داشته باشید، مدت زمان ۱۵ دقیقه برای نگارش یک صفحه یا تحلیل یک قسمت از داده های پژوهش کافی است. زمانی که اهدافی با مدت زمان ۱۵ دقیقه تعیین می کنید، احساس موفقیت را لمس می کنید. این امر به شما اعتماد به نفس می دهد و زمانی که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، برای انجام پایان نامه و ادامه کار انگیزه بیشتری خواهید داشت.

هنگامی که عادت هدفگذاری های خیلی کوچک را در خود نهادینه کردید، متوجه خواهید شد که بسته های زمانی کوچک ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای زیادی در اختیار خواهید داشت و می توانید برای انجام پایان نامه به راحتی از این بسته ها استفاده کنید.

زنجیرهایی که با آنها خود را به میز تحریرتان وصل کرده اید، را بشکنید.

فعالیت زیاد--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

آیا تا به حال شنیده اید: “تنها راه برای انجام پایان نامه تان این است که به میزتان بچسبید و آنقدر کار کنید تا پایان نامه را به اتمام برسانید.”

این گفته تاثیراتی مانند دردهای مزمن در پشت، شانه، گردن و مچ دست، آسیب ناحیه چشم، سردردهای میگرنی بر روی من داشت و در عین حال در انجام پایان نامه ام هیچ پیشرفتی دیده نمی شد.

بدترین قسمت ماجرا این بود که هر چه بیشتر کار می کردم، کمتر پیشرفت می کردم. این نوع کار کردن باعث دردهای فیزیکی بیشتری در بدن من می شد و در نهایت با شرایط تورم در ناحیه بازو و مچ دست مواجه شدم.

با نگاهی به گذشته، این چرخه معنای بیشتری برایم پیدا می کرد. چطور می توانید زمانی که تمام بدن شما تحت فشار قرار دارد و چشم شما به خاطر زل زدن بیش از حد به صفحه نمایشگر کامپیوتر یا لپ تاپ آسیب دیده است، خلاق باشید؟ به طرز عجیبی زمانی پایان نامه من سروسامان پیدا کرد که به خاطر درد ناحیه بازو و مچ دست، مدت زمان نشستن پشت کامپیوتر را محدودتر کردم. اگر تمام روز را پشت میز خود بنشینید، نمی توانید تمرکز کنید.

به منظور تقویت استقامت ذهنی برای انجام پایان نامه، می بایست وقفه هایی مانند ۱۰ دقیقه به ازای هر ساعت برای استراحت را در نظر بگیرید. خودم شخصا زمانی در مورد این وقفه ها احساس گناه می کردم تا این که به دلیل درد در بدن مجبور شدم به وقفه های ۳۰ دقیقه ای رضایت بدهم. آن زمان فهمیدم، هنگامی که وقفه هایی برای استراحت ایجاد می کنید، مغز شما هنوز مشغول فعالبت است.

در واقع، قسمت خلاقانه مغزتان زمانی فعال می گردد که شما بر روی کاری (مانند نشستن پشت میز و خیره شدن به صفحه نمایش) تمرکز نداشته باشید. زمانی این واقعیت را کشف کردم که در این وقفه ها شروع به قدم زدن کردم. در نهایت، هر زمان احساس خستگی می کردم، عادت پیاده روی در من تقویت شد و در حین این پیاده روی، مغز من جواب سوالات حین انجام پایان نامه را پیدا می کرد.

محیط کار بر روی پایان نامه خود را به دقت انتخاب کنید.

معمولا محیطی که برای کار بر روی پایان نامه خود انتخاب می کنید، محلی خوبی برای تمرکز نیست. بسیاری از دانشجویان با تغییر محیط، دچار کاهش در راندمان می گردند. تغییراتی ساده مانند مطالعه در کتابخانه به جای آپارتمان محل زندگی، تمرکز را دو برابر می کند.

به یاد داشته باشید، محیط هایی که برای دوستان تان مناسب است، لزوما مکان خوبی برای انجام پایان نامه شما نیست. بعضی از دانشجویان در محیط ساکتی مانند کتابخانه بهتر تمرکز می کنند، در حالی که دیگر دانشجویان ممکن است محیطی مانند یک کافی شاپ را ترجیح بدهند که صدایی در پس زمینه آن همیشه در جریان است.

اگر مجبورید که در خانه کار انجام پایان نامه خود را انجام دهید، اتاقی را انتخاب کنید که بازدهی شما را نسبت به دیگر اتاق ها بالاتر ببرد. قبل از انتخاب محل و زمانی دائمی برای کار بر روی پایان نامه، محیط و زمان های دیگر را امتحان نمایید.

و در نهایت …

خودتان را با افرادی مثبت اندیش که شما را از لحاظ عاطفی و علمی پشتیبانی می کنند، محاصره کنید. در این زمینه می توانید روی موسسه علمی پژوهشی فخر رازی نیز حساب کنید.

مهم ترین چالشی که دانشجویان با آنها دست و پنجه نرم می کنند، انزوا و از دست دادن انگیزه می باشد. دانشجویان سال اول، با اشتیاق زیاد کارهای پژوهشی خود را آغاز می کنند، اما به دلیل عدم حس مسئولیت، فقط زمان خود را از دست می دهند. اگر بتوانید فرد یا گروهی مانند موسسه علمی پژوهشی فخر رازی را پیدا کنید که شما را از لحاظ علمی مورد حمایت قرار دهند، می توانید این چالش را پشت سر بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *