فصل نتیجه گیری پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

نحوه انجام فصل نتیجه گیری پایان نامه

فصل نتیجه گیری پایان نامه--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

این نوشتار به بررسی انجام فصل نتیجه گیری پایان نامه می پردازد. در ابتدا فرض می کنیم که شما برنامه ریزی خوبی برای انجام پایان نامه داشته اید، بنابراین نیازی به انجام فصل نتیجه گیری پایان نامه بلافاصله قبل از تحویل پیش نویس نهایی پایان نامه به استاد راهنما ندارید. همیشه به یاد داشته باشید که برای هر مهلت زمانی تعیین شده برای فصل های مختلف پایان نامه، زمانی اضافی نیز در نظر بگیرید تا هنگام اصلاح پایان نامه زمان خوبی برای خود ذخیره کرده باشید.

بهتر است که قبل از بررسی چگونگی انجام فصل نتیجه گیری پایان نامه، نگاهی به اهداف این فصل بیندازیم. در هر رشته ای مشغول به پژوهش باشید، در این فصل پیام های خاصی برای مخاطب پایان نامه خود دارید که می خواهید او به یاد داشته باشد. اهداف فصل نتیجه گیری پایان نامه در ذیل آمده اند:

مرور کلی نوآوری پژوهش

معرفی نوآوری پژوهش برای مخاطبین در این فصل می بایست جایگاهی ویژه داشته باشد. بدون نیاز به ابراز تواضع، ذکر نوآوری های پژوهش برای شروع خلاصه سازی مفید می باشد.

خلاصه سازی فصل های مختلف پایان نامه

هدف اصل فصل آخر پایان نامه، نگارش یک متن خلاصه از کل پایان نامه می باشد. افرادی که تمایلی به خواندن کل پایان نامه را ندارند می توانند با خواندن فصل نتیجه گیری پایان نامه به دیدگاه مناسبی نسبت به پایان نامه دست پیدا کنند.

نگاهی موضوعی به پایان نامه

بهتر است که خلاصه سازی پایان نامه بر اساس موضوع شکل بگیرد. بنابراین نکات اصلی پایان نامه را در نظر بگیرید و خلاصه سازی پایان نامه را حول این نکات انجام دهید. البته ترتیب کلی موضوعات فصل نتیجه گیری مطابق با ترتیب موضوعات پایان نامه می باشد.

کاربرد پذیری پژوهش

این هدف برای موضوعات کاربردی امری معمول می باشد، با این حال، اختصاص پاراگرافی در این فصل به کاربردهای نتایج پایان نامه ارزشمند می باشد.

تحقیقات آینده

کارهایی که برای پژوهش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری انجام داده اید را هیچ وقت نمی توان پایان یافته تلقی نمود. همیشه کارهایی ناتمام و سوالاتی بدون پاسخ در پژوهش وجود دارند. این بدین معنی نیست که پایان نامه شما قابل دفاع نیست، بلکه در این مرحله دیگر پژوهشگران می توانند کار شما را ادامه دهند.

تامل--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

 

تا اینجا عناصری که می بایست در فصل نتیجه گیری پایان نامه قید کنیم را تعریف نموده ایم. حال نگاهی به چگونگی انجام این کار می پردازیم. عنصر کلیدی در این بخش تامل، تامل و مقدار بیشتری تامل می باشد.

  • اگر شخصی تمایل داشته باشد که فقط فصل نتیجه گیری پایان نامه شما را مطالعه کند، می خواهید چه مطالبی از پایان نامه شما را به یاد داشته باشد؟
  • پیام اصلی شما برای مخاطبین چیست؟

در حین انجام فصل نتیجه گیری پایان نامه مدام از خودتان این سوالات را بپرسید.

برای انجام فصل نهایی پایان نامه می توان از یادداشت برداری هنگام اصلاح اولین پیش نویس پایان نامه کمک گرفت.

  • از روش “اصلاح، یادداشت برداری، خلاصه سازی” برای بخش نتیجه گیری هر فصل استفاده نمایید.
  • پس از استفاده از روش بالا، همه متون خلاصه شده را در فصل آخر گردآوری کنید.
  • با استفاده از این داده های خام، ایده اصلی متون خلاصه شده را بدست آورید.
  • سپس بخش کاربردهای پژوهش و تحقیقات آینده را نیز به این فصل اضافه کنید.
  • در نهایت دوباره آن را مطالعه نمایید و از خودتان بپرسید که آیا این فصل هسته اصلی پژوهش شما را در بر می گیرد؟

با استفاده از این روش به راحتی می توانید فصل نتیجه گیری پایان نامه خود را ظرف مدت ۲ تا ۳ روز انجام دهید اما با این حال مدام این را به یاد داشته باشید که از هسته اصلی پژوهش خود دور نگردید و سعی نمایید تا فصل آخر پایان نامه خود را به خلاصه ای کاربردی از تمامی فصل های دیگر پایان نامه تبدیل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *