استراتژی متفاوت برای انجام پایان نامه

در دبیرستان، مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر، عضو تیم دو و میدانی بودم. در مقطع متوسطه تخصصا دوی ۸۰۰ متر کار می کردم، اما هر چقدر بزرگتر شدم مسافت مسیر مسابقه نیز بیشتر شد. از میان شما، آنهایی که در رشته دو مشغول به فعالیت هستند، احتمالا می دانند که برای مسابقه دوی ۱۰۰ متر و دوی ماراتن از استراتژی های متفاوتی استفاده می شود.

در حال حاضر، رکورد دوی ماراتن زنان ۲:۱۵:۱۵ توسط پائولا جین رادکلیف دونده بریتانیایی و رکورد دوی ماراتن مردان ۲:۰۰:۵۷ توسط دنیس کیپراتو کیمتو دونده کنیایی کسب شده اند. رکورد دوی ۱۰۰ متر زنان ۴۹/۱۰ ثانیه توسط فلورنس گریفیت – جوینر دونده آمریکایی و رکورد دوی ۱۰۰ متر مردان ۶۹/۹ ثانیه توسط یوسین بولت دونده جامائیکایی بدست آمده اند. سوالی که در اینجا مطرح می گردد این است که اگر دارنده رکورد دوی ماراتن در دوی ۱۰۰ متر شرکت کند، ظرف چه مدتی می تواند به خط پایان برسد؟ به عبارت دیگر اگر او همان سرعت مسابقه ماراتن را در دوی ۱۰۰ متر نیز حفظ کند، چه زمانی در مقایسه با رکورد دوی ۱۰۰ متر بدست می آید؟

اجازه بدهید به شما بگویم که این زمان تقریبا دو برابر می شود یعنی نزدیک به ۲۰ ثانیه! مشخصا شما برای شرکت در مسابقه دوی ماراتن به استراتژی متفاوتی نسبت به دوی ۱۰۰ متر نیاز دارید. اگر یک دونده دوی ۱۰۰ متر سعی کند که با سرعت خاص خودش، مسافت تقریبا ۴۲ کیلومتری را بدود، نرسیده به خط پایان به دلیل خستگی بیش از حد قبل از مسابقه دست می کشد. در مقطع کارشناسی و در صنعت ما می بایست دونده دوی ۱۰۰ متر باشیم. در این شرایط ما با پروژه های کوچک (غالبا تعریف شده) با مهلت زمانی کوتاه مواجهیم. بیشتر پروژه ها تنها به چند هفته یا حتی چند روز زمان نیاز دارند. در چنین پروژه هایی بیشتر افراد تا دیر وقت در محل کار خود حضور دارند. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ما می بایست دونده دوی ماراتن باشیم. در این شرایط با پروژه های بزرگ (غالبا تعریف نشده) با مهلت زمانی طولانی مواجه هستیم. نکته کلیدی در این شرایط پایداری و سرسختی است. حضور در محل کار تا دیر وقت به مدت زیاد تنها باعث می گردد تا به فرسودگی و بی رمقی برسید.

برای انجام پایان نامه می بایست از استراتژی متفاوتی بهره بگیرید. مهم تر از همه شما می بایست خود را برای سفری طولانی آماده کنید، فقط در این صورت است که می توانید این فرآیند را به انجام برسانید. بیشتر افرادی که برای بار اول در مسابقه دوی ماراتن شرکت می کنند، فقط می خواهند که به خط پایان برسند و اصلا دغدغه ای نسبت به زمان ندارند. به همین ترتیب در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز بیشتر دانشجویان فقط می خواهند که فارغ التحصیل گردند و هیچ ایده ای نسبت به چگونگی انجام آن ندارند.

نکات ذیل به شما کمک می کند تا برای انجام پایان نامه متمرکز بمانید و کاری با کیفیت بالا ارائه دهید.

در برنامه ریزی برای تفریح، اوقات فراغت و گذراندن زمان با دوستان منفعلانه برخورد نکنید

اگر با خودتان بگویید که ببینم نگارش پایان نامه تا کجا پیش می رود، آنگاه تصمیم می گیرم که برای تفریح بیرون بروم هیچ گاه بیرون نخواهید رفت. انجام پایان نامه و پژوهش هیچ گاه کامل نخواهد شد و اگر شما خودتان را با زنجیر به میز تحریرتان ببندید، تنها بازدهی خود را کاهش داده اید. در واقع زمانی که از میز تحریرتان فاصله دارید، به شما کمک می کند تا بیشتر خلاق باشید و به نتایج با کیفیت تری دست یابید.

یک برنامه منظم داشته باشید

این امر ممکن است برای دانشجویانی که بلافاصله از مقطع کارشناسی وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند، غریب به نظر رسد. در مقطع کارشناسی اغلب برنامه دانشجویان نظمی ندارد. حضور در گپ و گفت های شبانه و خوابیدن در تمام آخر هفته. البته شما می توانید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز از چنین برنامه ای پیروی کنید. با این حال با توجه به ماهیت ساختار نیافته مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان امری معمول می باشد که دچار برنامه ای غیر قابل پیش بینی گردند. بدون مهلت های زمانی دقیق، انگیزه کافی برای کامل نمودن اهداف پژوهشی وجود نخواهد داشت. یک برنامه منظم به شما کمک می کند تا مشخص نمایید که چه ساعاتی از روز دارای بیشترین بازدهی هستید و در این صورت می توانید وظایف چالش برانگیز را به این ساعات اختصاص دهید.

زودتر از موعد برنامه ریزی نمایید

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که صبح شنبه با سردرگمی به این فکر کنید که چه کاری می بایست در این روز انجام دهید؟ بعضی اوقات برنامه ریزی ساعت ها زمان نیاز دارد! توصیه من به دانشجویان خودم این است که برنامه هفته آتی را در روز چهارشنبه تعیین کنند. روز چهارشنبه، روزی عالی برای ارزیابی آن چه که در هفته انجام داده اید و آن چه که نتوانسته اید انجام دهید می باشد. با توجه به این ارزیابی در این روز می توانید برای هفته آتی خود برنامه ریزی نمایید. چند هدف واقع بینانه تعیین نمایید تا در روز شنبه بتوانید با تمام قوا به آنها بپردازید.

مرتبا از خود قدردانی نمایید

در مقطع کارشناسی و محل کار توسط نتایج امتحانات و گفتگو با فرد مافوق در محل کار مرتبا بازخورد دریافت می نمایید. بیشتر دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با استاد راهنما حداکثر ماهی یک بار یا شاید هم کمتر ملاقات می نمایند. در این بازه های زمانی طولانی مدت، این شما هستید که می بایست به خودتان دلگرمی دهید. اگر شما همیشه بر کارهایی که انجام نداده اید تمرکز نمایید، احساس ناامیدی خواهید کرد و انگیزه خود را از دست خواهید داد. با این حال اگر با هر گامی که بر می دارید و حتی در مراحلی که به موفقیت نرسیده اید، از خود قدردانی نمایید، از اعتماد به نفس کافی برخوردار می گردید و به بازدهی بیشتری می رسید.

به یاد داشته باشید که اولین استراتژی برای انجام پایان نامه و فارغ التحصیل شدن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این است که مراقب خود باشید. در این صورت می توانید از انرژی و انگیزه کافی برخوردار بود و نهایت استفاده را از هر روز خود ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *