نقض حق طبع و نشر توسط ResearchGate

طبق گزارش ائتلاف اشتراک گذاری مسئولیت پذیر (CfRS)، شبکه اجتماعی ResearchGate دسترسی به هزاران مقاله دارای حق تالیف را برای پژوهشگران فراهم آورده است. این ائتلاف که شامل ناشرانی مانند Wiley و Elsevier است، در سال ۲۰۱۷ برای برخورد با افزایش بارگذاری مقالات حق تالیف در پلتفرم شبکه اجتماعی پژوهشی ResearchGate شکل گرفت.

زمانی که این ائتلاف به وجود آمد، ۷٫۷ میلیون مقاله دارای حق تالیف در ResearchGate بارگذاری شده بود. ناشران بزرگی مانند Elsevier و American Chemical Society از ResearchGate خواستند تا سیاست های اشتراک گذاری محتوای خود را اصلاح نماید. پس از این، ناشران برای نقض گسترده حق طبع و نشر، در کشورهای ایالات متحده آمریکا و آلمان علیه این شبکه اجتماعی پرونده ای حقوقی به ثبت رساندند. در پاسخ به شکایات ارسالی توسط CfRS، شبکه اجتماعی ResearchGate تعداد ۱٫۴ میلیون مقاله ای که توسط اعضای CfRS به چاپ رسیده بود را از پلتفرم خود حذف کرد.

آخرین گزارش CfRS که در ژوئن ۲۰۱۹ منتشر شد، اظهار می دارد که ResearchGate به بارگذاری تقریبا ۱ میلیون مقاله دارای حق تالیف بدون کسب اجازه ادامه داده است که تعداد ۳۰۰۰۰۰ مقاله از این مقالات توسط اعضای CfRS به چاپ رسیده اند.

CfRS شبکه اجتماعی ResearchGate را تحت فشار قرار داده است تا سیستم خودکاری بر روی پلتفرم خود نصب نماید تا مانع از بارگزاری محتوای دارای حق تالیف توسط کاربران گردد. بنا بر اظهار این ائتلاف، سیستم اخطار کنونی برای بارگزاری هر مقاله دارای حق تالیف، “فرآیند پیچیده غیرضروری است که برای پژوهشگران مخرب است.”

همچنین این گزارش به عدم توفیق ResearchGate در به روزرسانی شمارگان چاپ تصحیح شده و مقالات ریترکت شده توسط مجلات اشاره داشته است که این امر به تضعیف یکپارچگی و استمرار پژوهش منجر خواهد شد. تاکنون اعضای CfRS جهت به اشتراک گذاشتن مقالات دارای حق تالیف ۴۰۰۰۰۰ اخطار به ResearchGate ارسال داشته اند.

دکتر جیمز میلن رئیس ائتلاف اشتراک گذاری مسئولیت پذیر، دیگر مسئله ای که ناشران با آن مواجهند را برجسته کرده است. او در گفتگو با Times Higher Education گفت: در دسترس بودن مقالات دارای حق تالیف در ResearchGate قدرت مذاکره ناشران را تضعیف می کند و بنابراین سبب می شود تا دانشگاه ها و موسسات پژوهشی دیگر دغدغه ای نسبت به پرداخت حق اشتراک مجلات نداشته باشند. برای مثال کنسرسیوم آلمانی بر موضع خود برای توافق Open Access پافشاری می کند. سهولت پافشاری این کنسرسیوم به این دلیل است که کتابداریان مطمئن هستند که پژوهشگران می توانند از طریق پلتفرم هایی مانند ResearchGate به مقالات دسترسی آزاد داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *