انتخاب مجله مناسب--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

انتخاب مجله مناسب برای ارسال مقاله

انتخاب مجله مناسب--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

گام بعدی پس از آماده سازی مقاله، انتخاب یک مجله برای چاپ مقاله مورد نظر می باشد. انتخاب مجله ای مناسب که پژوهش شما را به بهترین شکل به جامعه علمی ارائه دهد و آن را به مخاطبین مناسب منتقل کند، حیاتی است. می بایست توجه داشته باشید، مجلاتی که می توانید مقاله خود را در آنها به چاپ برسانید به طور مستقیم و غیر مستقیم بر پیشرفت های شغلی، موقعیت اجتماعی و فرصت های مالی شما تاثیر گذار خواهند بود.

معیارهای ذیل مهمترین شاخص ها در انتخاب صحیح مجله مناسب برای ارسال مقاله است که باید به آن توجه داشته باشید.

آیا موضوع مقاله و اهداف و چشم اندازهای (Aims and Scopes) مجله با هم انطباق دارند؟

متداول ترین علت رد مقاله، عدم انطباق موضوع آن با اهداف و چشم اندازهای (Aims and Scopes) مجله است. در وهله اول، انطباق بین موضوع مقاله و چشم اندازهای مجله را بررسی نمایید. نوع پژوهش هایی که مجله بر روی آنها تمرکز کرده است را در نظر بگیرید. مطالعات نظری (مانند Acta Biotheoretica) یا مطالعات کاربردی (مانند Annals of Applied Biology) توسط مجله مورد بررسی قرار می گیرند؟ چشم اندازهای مجله متنوع است یا مجله بر روی حوزه پژوهشی خاصی متمرکز می باشد؟

معمولا مجلات در حوزه مطالعاتی خاصی فعالیت دارند. همچنین ممکن است که تمرکز مجله ای فقط بر یک جنبه از یک حوزه مطالعاتی باشد. برای مثال مجلات Histopathology و The Journal of Pathology بر روی دو جنبه از حوزه مطالعاتی پاتولوژی فعالیت می کنند.

در نهایت مشخص کنید که مجله انتخابی توسط شما در حیطه پژوهشی شما فعالیت دارد. برای مثال اگر در مقاله شما مطالعه ای موردی انجام شده است، از مقالات حاوی گزارش های موردی که توسط مجله چاپ گردیده اند، اطمینان حاصل کنید. ارسال مقاله به مجله ای که در حیطه مطالعاتی شما مقاله چاپ نمی کند، تقریبا ۱۰۰ درصد عدم پذیرش مقاله شما را به همراه خواهد داشت.

نکته: قسمت اهداف و چشم اندازهای مجله را به دقت مطالعه کرده و عناوین و چکیده های مقالات شماره جاری را بررسی نمایید. این امر در انتخاب بهتر مجله هدف به شما کمک خواهد کرد.

مخاطبین مجله چه کسانی هستند؟

مخاطبین مجله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

فاکتورهای ذیل می بایست ارزیابی گردند:

مجلات چند رشته ای. اگر مقاله شما سیاستی عمومی یا روش های مراقبت از بیمار توسط پرستار را مورد مطالعه قرار داده باشد، مجلات چند رشته ای را انتخاب نمایید که مخاطبین غیر فنی و بیشتری دارند.

مجلات تخصصی. اگر مقاله شما بسیار تخصصی و فنی باشد می بایست آن را برای مجله ای ارسال نمایید که مخاطبین خاص تر و کمتری داشته باشد. گاهی اوقات دستیابی به مخاطب صحیح بهتر از مخاطب بیشتر است.

نکته: شماره های مجله را مرور کرده و کشورهای نویسندگان در قسمت وابستگی سازمانی (Affiliation) مقالات را بررسی نمایید. برای مثال احتمال چاپ مقاله یک پژوهشگر از آسیای شرقی در مجلاتی با تنوع بالای ملیت نویسندگان، بیشتر از مجلاتی است که نویسندگان آن بیشتر یا منحصرا ملیت ایالات متحده آمریکا را دارا هستند.

آیا مجله در معرض دید مخاطبین هست؟

هنگامی که مقاله شما چاپ گردید، دیگر پژوهشگران می بایست به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند. در معرض دید بودن مجله برای نویسنده نقشی حیاتی دارد.

آیا مجله پایگاه داده آنلاین دارد؟ آیا مجله در پایگاه Web of Science نمایه شده است؟ آیا مجله در پایگاه های داده محبوب در رشته شما (مانند EconLit یا PsychINFO) نمایه گردیده است؟ مجلاتی با این مشخصات امکان در معرض دید بودن مقاله شما توسط پژوهشگران و در نتیجه احتمال تعداد دفعات مورد  استناد قرار گرفتن آن را افزایش می دهد.

آیا مجله به صورت آنلاین در دسترس است؟ مجلاتی که فقط به صورت هاردکپی مقالات خود را چاپ می کنند، به شدت تعداد افرادی که پژوهش شما را مورد مطالعه قرار می دهند را محدود می کنند.

نکته: کلیدواژه ای را در پایگاه داده محبوب خود جستجو نمایید. آیا مجله ای در ابتدای نتایج جستجو ظاهر می گردد؟

مجله چقدر معتبر است؟

نویسندگان امتیاز ویژه ای برای اعتبار مجله قائل هستند. در ذیل فاکتورهایی برای اعتبار مجله ذکر گردیده اند:

اعضای هیئت تحریریه مجله. معمولات مجلات معتبر دارای اعضای هیئت تحریریه برجسته می باشند. اسامی اعضای هیئت تحریریه مجله را در وبسایت آن بررسی کنید. آیا این اعضا در رشته پژوهشی شما معروف هستند؟

حامیان مجله. آیا مجله، مورد حمایت انجمنی معتبر در رشته شما می باشد؟

ضریب تاثیر مجله. فقط ضریب تاثیر مجله را ملاک قرار ندهید، زیرا ارزش ضریب تاثیر با توجه به رشته و حوزه مطالعاتی متفاوت می باشد. ضریب تاثیر مجله را با توجه به ضرایب تاثیر دیگر مجلات با حوزه مطالعاتی یکسان بررسی نمایید.

با همکاران با تجربه صحبت کنید. آنها اخیرا چه مجلاتی را مطالعه کرده اند؟ بنا بر نظر آنها چه مجلاتی از استاندارد مناسب برخوردار هستند؟

نکته: با یک حساب سر انگشتی مجلات معتبر دارای نرخ پذیرش ۱۰ درصد می باشند. در حالی که نرخ پذیرش مجلات متوسط ۵۰ درصد می باشد. با این حال توجه به نرخ پذیرش نیز گمراه کننده می باشد. برای مثال بسیاری از نویسندگان مقالات خود را به مجلات سطح پایین ارسال می کنند، چون گمان می کنند که پذیرش در این مجلات راحت تر صورت می گیرد. اما با افزایش تعداد مجلات ارسالی برای این مجلات، برای کاهش نرخ پذیرش، تعداد کمتری از مقالات دریافتی خود را پذیرش می کنند.

فرآیند چاپ مقاله در مجله چقدر طول می کشد؟

زمان داوری--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

مدت زمان فرآیند داوری. مجله چند نوبت در سال مقاله چاپ می کند؟ معمولا سرعت داوری مقاله در یک ماهنامه بیشتر از یک سالنامه می باشد. بعضی از مجلات تاریخ دریافت و تاریخ پذیرش مقاله را ذکر می کنند. با مقایسه این تاریخ ها در مقالات مجله می توان تقریب خوبی از مدت زمان داوری مجله به دست آورد.

تاخیر در چاپ. اگر مجله دارای نسخه آنلاین باشد، آیا مقالاتی در نوبت چاپ دارد که قبل از چاپ، آنلاین شده باشند؟ اگر اینطور باشد، این بدین معنی است که مقاله شما بلافاصله پس از پذیرش توسط مجله آنلاین خواهد شد و شما می توانید مقاله خود را چاپ شده حساب کنید، حتی اگر نسخه هاردکپی مجله دیرتر چاپ گردد. برای افرادی که به دنبال چاپ مقاله خود در مدت زمان مثلا کمتر از دو ماه هستند، مجلات دسترسی آزاد (Open Access) بهترین گزینه می باشد.

نکته: معمولا مجلات با سیستم آنلاین ارسال مقاله مدت زمان داوری سریع تری نسبت به مجلاتی دارند که نویسندگان از طریق ایمیل مقالات خود را برای آنها ارسال می کنند. از تجربه همکاران خود در زمینه ارسال مقاله به مجلات استفاده کنید. این تجربه ها شما را با نحوه کار مجلات به خوبی آشنا می سازد.

چک لیستی برای انتخاب مجله

هنگام انتخاب مجله برای ارسال مقاله به موارد ذیل توجه داشته باشید:

آیا موضوع مقاله با اهداف و چشم اندازهای مجله منطبق می باشد؟

آیا مجله، نوع مقاله شما را می پذیرد؟

آیا مجله، مورد مطالعه مخاطبین مقاله شما می باشد؟

آیا مجله دارای پایگاه های داده مناسب می باشد؟

آیا مجله نسخه آنلاین دارد؟

آیا مجله ضریب تاثیر مناسب را داراست؟

آیا بنا بر نظر همکاران، مجله دارای اعتبار بالایی است؟

مدت زمان داوری مجله چقدر است؟

مجله چند نوبت چاپ در سال دارد؟

هزینه چاپ مقاله در مجله چقدر است؟

آیا حجم و ساختار مقاله شما مورد پذیرش مجله می باشد؟

جمع بندی

انتخاب با دقت مجله احتمال پذیرش مقاله را به شدت بالا می برد. زمانی که مجله ای را برای ارسال مقاله خود انتخاب کردید، راهنمای نویسندگان را با دقت مطالعه کنید تا محدودیت های مجله مانند ساختار مقاله، تعداد کلمات، نحوه ارجاع دهی، نوع پاراگراف بندی، هزینه چاپ و … مشخص گردد. این موارد به شما در تصمیم گیری نهایی کمک خواهند کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *