عنوان مقاله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

۳ نکته برای انتخاب عنوان مقاله پژوهشی

عنوان مقاله--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

این نوشتار در مورد بنیادی ترین و مهم ترین جنبه انجام مقاله صحبت می کند– عنوان مقاله. به نظر می رسد که انتخاب عنوان مقاله کاری آسان باشد، در حالی که درست عکس این مطلب صحیح است. نویسندگانی که در نگارش اجزای مختلف مقاله بسیار موفق عمل می کنند، معمولا هنگام انتخاب عنوان دقیق مقاله با ذکر تمامی عناصر اصلی پژوهش با مشکل مواجه می شوند.

پژوهشگر هنگام انتخاب عنوان مقاله می بایست به یاد داشته باشد که معمولا در ابتدا افراد با توجه به جلد یک کتاب، راجع به آن کتاب قضاوت می کنند. پیش داوری هایی این چنینی  باعث می گردد که عنوان مقاله یک عامل کلیدی برای مورد مطالعه و استناد قرار گرفتن از طرف دیگر پژوهشگران و مخاطبین در نظر گرفته شود. اگر چه استفاده از تجربیات دیگران می تواند در این زمینه به نویسنده کمک کند، با این حال خود نویسنده و پژوهشگر بهترین فردی است که می تواند بهترین عنوان را انتخاب کند.

پژوهشگران از طریق پایگاه های داده ناشرین و مجلات و قسمت منابع مقالات با عنوان مقاله شما مواجه می گردند. آنها با دیدن عنوان مقاله درباره پژوهش و ارتباط آن با موضوع قضاوت می کنند. با توجه به این امر واضح است که مهم ترین عنصر تعیین کننده برای مورد مطالعه و استناد قرار گرفتن مقاله عنوان مقاله می باشد.

یک عنوان خوب:

  • محتویات مقاله را در قالب چند کلمه بیان می کند.
  • توجه مخاطب را جلب می نماید.
  • تفاوت مقاله و دیگر مقالات همان حوزه پژوهشی را به وضوح نشان می دهد.

در این بخش سه نکته اساسی برای انتخاب عنوان پژوهش بیان می گردد.

عنوان ساده، مختصر و جذاب انتخاب کنید.

کارکرد اصلی عنوان مقاله خلاصه سازی محتویات مقاله می باشد. بنابراین عنوان مختصر و واضحی انتخاب کنید. به جای استفاده از عبارات پیچیده اسمی از افعال معلوم استفاده کنید و از جزئیات غیرضروری پرهیز کنید. عنوان مناسب برای یک مقاله پژوهشی تقریبا از ۱۰ تا ۱۲ کلمه تشکیل شده است. یک عنوان طولانی متمرکز بر موضوع اصلی مقاله نیست و مانع توجه مخاطبین مقاله به اصل پژوهش می گردد.

اشتباه: داروی XYZ به مدت یک ساعت تاثیر انقباض ماهیچه ای بر روی گونه حلزونی اسکارگو می گردد.

صحیح: داروی XYZ تاثیر انقباض ماهیچه ای بر روی حلزون اسکارگو دارد.

از صفات مناسب استفاده کنید.

یک عنوان خوب می بایست شامل کلمات کلیدی استفاده شده در مقاله باشد و ماهیت پژوهش را تعریف نماید. کلماتی را که افراد برای جستجوی حوزه مطالعاتی شما استفاده می کنند پیدا کنید و آنها را در عنوان بگنجانید.

اشتباه: تاثیرات داروی A بر روی بیماران اسکیزوفرنی: مطالعه کلینیکی

صحیح: تاثیرات روانی اجتماعی داروی A بر بیماران اسکیزوفرنی: آزمایش کنترل شده تصادفی

کلمات مخفف و اصطلاحات را به کار نبرید.

کلمات مخفف پر استفاده مانند ناجا، داعش و … را می توان در عنوان استفاده کرد. با این حال دیگر کلمات مخفف و اصطلاحات کمتر شناخته شده مانند PMS که مخاطبین برای درک معنای آن باید در ابتدا قدری تامل داشته باشند را رها کنید.

اشتباه: ارزیابی تاسیسات آبفا از دیدگاه تعمیرات و نگهداری بهره ور جامع( TPM )

صحیح: ارزیابی تاسیسات آب و فاضلاب از دیدگاه تعمیرات و نگهداری بهره ور جامع (TPM)

برای دستیابی به بهترین عنوان ممکن همیشه فرضیه ها را بنویسید و سپس این نکات را در ذهن داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *