مخفف--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

اجتناب از شروع جملات با اعداد و کلمات مخفف

مخفف--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

به عنوان یک نکته نگارشی، بیشتر مجلات علمی به نویسندگان توصیه می کنند که جملات خود را با اعداد و کلمات مخفف شروع نکنند. با این حال، عموما اختصارات را می توان در آغاز جمله استفاده نمود زیرا این کلمات یا به خودی خود دارای معنا (مانند لیزر یا رادار) و یا مخفف نام سازمانی می باشند (مانند ناسا یا سرن).

ممکن است که در بخش یافته های یک مقاله پژوهشی، ناچار باشید که جملاتی را با اعداد شروع نمایید، مانند “۱۵% گیاهان سالم ماندند” یا “۴۸% بیماران بهبود یافتند.” در چنین مواردی بهتر است که اعداد با حروف نوشته شوند مانند “پانزده درصد گیاهان …” یا “چهل و هشت درصد بیماران …” یا می توانید ساختار جملات خود را تغییر دهید مانند “از بین گیاهان مورد مطالعه، ۱۵% آنها سالم ماندند” یا “تقریبا نزدیک به نصف (۴۸%) بیماران بهبود یافتند.”

چنین توصیه ای را می توان درباره شروع جملات با کلمات مخفف نیز به کار برد: کلمات مخفف را به صورت کامل بنویسید یا ساختار جملات را تغییر دهید. در نگارش اسامی علمی این امر متداول می باشد که پس از این که بار اول این اسامی به صورت کامل نوشته شدند، دفعات بعد فقط از مخفف آنها استفاده می گردد. با این حال، بهتر است که در ابتدای جملات این اسامی را به صورت کامل نوشت.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *