ارائه مقاله در کنفرانس

ارائه مقاله در کنفرانس های علمی یکی از مهمترین قسمت های زندگی یک پژوهشگر محسوب می گردد و فرصتی برای پژوهشگران جوان است که به وسیله آن خود را به جامعه علمی معرفی نمایند. با این حال، با وجود تجربه هیجان انگیز آن، برای بیشتر پژوهشگران چشم انداز دلهره آور به حساب می آید. سخنرانی در مقابل تعداد زیاد حضار شرکت کننده در کنفرانس حتی پژوهشگران ارشد را کمی عصبی می کند – البته این امر طبیعی محسوب می شود – حال به خوبی می توان تصور کرد که پژوهشگران جوانی که برای بار اول می بایست مقاله خود را در یک کنفرانس علمی ارائه کنند، به چه میزانی دستپاچه می گردند.

نکته کلیدی برای ارائه مقاله در کنفرانس به آماده بودن پژوهشگر باز می گردد. در ذیل می توانید نکاتی را در مورد چگونگی آماده سازی برای ارائه مقاله در کنفرانس ملاحظه نمایید:

هنگام انجام مقاله حضار کنفرانس را مدنظر داشته باشید

مقاله کنفرانسی با مقاله ای که در مجلات چاپ می شود، متفاوت است. به یاد داشته باشید که مقاله شما شنیده خواهد شد و خوانده نمی شود. معمولا حضار شرکت کننده در کنفرانس نسبت به مطالعه کنندگان، توجه کمتری نسبت به مقاله دارند. بنابراین محتوای مقاله را به صورت ساده و سرراست تولید نمایید. ساختار مقاله را با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری، به خوبی شکل دهید. از زبانی ساده و شفاف استفاده نمایید. اصطلاحات تخصصی که در مقاله به کار برده اید را توضیح دهید و هر جایی که نیاز بود خلاصه ای از نکات اصلی را بگنجانید.

محدودیت های زمانی را در نظر داشته باشید

معمولا جلسات ارائه مقاله در کنفرانس ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. بنابراین محتوای مقاله خود را متناسب با چنین زمانی آماده کنید. همچنین خود را برای هر گونه تغییرات در آخرین لحظات زمان جلسه آماده نمایید. اگر به شما ۲۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده است، طرحی کوتاه از مقاله خود را نیز در نظر داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است پژوهشگر قبلی زمانی بیش از زمان استاندارد را استفاده نموده باشد و برای شما فقط ۱۰ دقیقه زمان مانده باشد. در چنین شرایطی آن طرح کوتاه به کمک شما خواهد آمد. از طرف دیگر چند مطلب اضافه مرتبط با مقاله دم دست خود داشته باشید، زیرا ممکن است به جای ۱۰ دقیقه، ۳۰ دقیقه زمان به شما اختصاص داده شود.

مقاله تان در حضور یکی از دوستانتان با صدای بلند بخوانید

برای درک مدت زمان ارائه مقاله، مرور آن در ذهن و گرفتن زمان امری بی فایده خواهد بود، زیرا خواندن مقاله با صدای بلند در حضور حضار زمان بیشتری می برد. چندین بار در حضور یکی از دوستان یا در مقابل آینه مقاله خود را با صدای بلند بخوانید تا این که با محتوای مقاله آشنایی کامل را پیدا کنید و اعتماد به نفس تان افزایش پیدا کند. فیلمبرداری از جلسات تمرین ارائه مقاله به شما کمک می کند تا متوجه شوید کدام قسمت ها نیاز به بهبود دارند. با این حال قبل از کنفرانس بیش از حد این کار را تکرار ننماید، زیرا امکان دارد که صدایتان گرفته و خسته شود.

با اعتماد به نفس شروع نمایید

چگونگی شروع ارائه مقاله در کنفرانس موضوع بسیار مهمی است که می بایست آن را مدنظر داشته باشید. شما می بایست در ۱۰ تا ۲۰ ثانیه اول ارائه تان اعتماد و توجه حضار شرکت کننده در کنفرانس را جلب نمایید. جلسه را با مقدمه کوتاهی درباره خودتان شروع نمایید، این امر به شما اعتبار می بخشد. حتما متنی را برای این مقدمه از قبل آماده نمایید. موارد برجسته را با دقت انتخاب نمایید تا هنگام معرفی خود هیچ گونه مکثی نداشته باشید. برای مثال: “صبح همگی بخیر! بنده علیرضا طهانی هستم و از دانشگاه تهران مدرک کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی خود را دریافت نموده ام و طی سالیان اخیر در کانون وکلای دادگستری مرکز مشغول به کار بوده ام. امروز بنا دارم تا مقاله خود را با عنوان ……. ارائه دهم و ….. .”

با حضار کنفرانس ارتباط چشمی برقرار نمایید

همانطور که ارائه خود را شروع نموده اید، لبخند را فراموش نمایید. آرام باشید و نفس عمیق بکشید. این امر به شما کمک می کند تا آرامش خود را حفظ و یخ بین خود و حضار را آب نمایید. مراقب زبان بدن خود باشید. صاف بایستید و سرتان را بالا بگیرید. این گونه می توانید با حضار ارتباط چشمی برقرار نمایید و صدایتان نیز رساتر خواهد بود. مقاله تان را برای میز نخوانید. واضح، با صدای بلند و پر انرژی صحبت نمایید، اما تندخوانی نکنید. به یاد داشته باشید که در کنفرانس های بین المللی، همگی با زبان شما صحبت نمی کنند. از مکث برای نگاه به حضار بهره بگیرید و به آنها فرصت دهید که در مقابل کلمات شما عکس العمل نشان دهند یا گفته های شما آنها را در فکر فرو ببرد و یا با این مکث صرفا نفس عمیقی بکشید.

از عبارات ربطی استفاده نمایید

به یاد داشته باشید که برای گذر از یک ایده به ایده ای دیگر از عبارات ربطی استفاده نمایید. این عبارات باعث می گردند تا ارائه تان جریان پیوسته ای داشته باشد. بعضی از عبارات ربطی “علاوه بر این،” “به علاوه،” “متعاقبا،” “در عین حال،” “نهایتا” و … می باشند. زمانی که می خواهید از یک نظر دوباره استفاده نمایید، می توانید جملاتتان را با “نظر مشابه دیگر …” یا “مثال دیگری که می توان به آن اشاره کرد …” و … شروع نمایید. هنگامی که مطالبتان را نکته به نکته بیان می کنید، شماره نکات را هم ذکر نمایید. برای مثال “دلایلی برای این امر وجود دارند: دلیل اول … ؛ دومین دلیل …؛ و … .” این شیوه به حضار کمک می کند تا نکات بحث شما را به آسانی پیگیری نمایند. علاوه بر این مکثی کوتاه یا گفته ای مستقیم “مانند بیایید به قسمت بعدی این مقاله توجه نماییم” یا “با نگاه به نظری دیگر …” راه هایی کارا برای معرفی قسمت، نظر یا دیدگاه جدید هستند.

حضار را به طرح سوال و بحث ترغیب نمایید

اگر سوالی را متوجه نشدید، می توانید از فرد پرسش کننده تقاضا کنید که سوال خود را تکرار نماید. اگر جواب یک یا دو سوال را نمی دانید اصلا نگران نباشید. از فرد پرسش کننده به خاطر طرح سوال تشکر کنید و به او بگویید که تا به حال این زاویه از بحث را مورد بررسی قرار نداده اید، ولی مطمئنا در آینده این کار را انجام خواهید داد. اگر هیچ سوالی مطرح نشد، می توانید خودتان نقاط ضعف مقاله تان را بیان نمایید. با این حال اگر باز هم هیچ سوالی مطرح نگردید، دیگر لازم نیست خود را به زحمت بیاندازید.

ارائه تان را به صورتی مناسب به پایان برسانید

از حضار بخواهید تا سوالاتشان را مطرح نمایند، به آنها اطلاعات تماس خود را ارائه دهید و به آنها بگویید که می توانند هر زمانی از طریق ایمیل با شما در ارتباط باشند. اگر باز سوالی مطرح شد، به آن جواب دهید. اگر سوالی مطرح نگردید، از حضار به خاطر شرکت در کنفرانس تشکر نموده و از سن به آرامی پایین بیایید. با این حال سالن کنفرانس را سریعا ترک نکنید. شاید افرادی وجود داشته باشند که پس از نتیجه گیری نهایی مقاله تان سوالاتی برایشان مطرح شده باشد یا شاید هم تمایل داشته باشند که رو در رو با شما صحبت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *