۸ نکته برای انجام پایان نامه دکتری ۲۱۰ صفحه ای در ۸ ماه

از آبان سال۱۳۹۵ تا تیر ۱۳۹۶ احساس می کردم که توسط نشانگر ماوس هیپنوتیزم شده بودم. کلمات از مغز به نوک انگشتان و در نهایت به نرم افزار واژه پرداز جریان داشتند. گویا درماتریکس زندگی می کردم.

انجام پایان نامه دکتری در این وضعیت اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل تجربه خود از انجام پایان نامه دکتری را در این نوشتار به اشتراک ‘گذاشته ام. نرخ انصراف از تحصیل در مقطع دکتری در ایالات متحده آمریکا به ۵۰ درصد رسیده است و برای بعضی از افراد عدم انجام پایان نامه دکتری نکته ای منفی در رزومه شان محسوب می گردد. انجام پایان نامه دکتری به نظم و عادات مناسب کاری نیاز دارد ولی تنها معیار توانایی آکادمیک نمی باشد. پایان نامه دکتری تنها یک متن است، فقط همین. بنابراین نکاتی برای انجام پایان نامه دکتری در ذیل آمده اند که می توانید آنها را ملاحظه کنید.

افشای کامل: این نوشتار لزوما به معنی انجام پایان نامه دکتری به بهترین نحو نمی باشد، بلکه نکاتی را مطرح می نماید که به شما در انجام پایان نامه دکتری کمک می کند.

هر روز ۲۰۰ کلمه بنویسید!

نگارش حداقل ۲۰۰ کلمه در روز را هدفگذاری نمایید. انجام این کار امری ساده است! در واقع، همین الان برای نگارش این نوشتار از همین قانون استفاده می کنم. هدف ۲۰۰ کلمه ای، به آسانی قابل دستیابی است و شاید برای رسیدن به آن فقط ۲۰ دقیقه نیاز داشته باشید. اغلب اوقات، افراد انتظار دارند که تمام روز را برای نوشتن اختصاص دهند ولی به عنوان دانشجوی دکتری، چه شخصی یک روز کامل را برای نوشتن صرف می کند؟ نوشتن ۲۰۰ کلمه میتواند به معنی اصلاح پایان نامه، انجام ادبیات تحقیق و … باشد. ۲۰۰ کلمه هدفی آسان و قابل دستیابی است که اگر مکررا انجام گردد، می توانید به ۲۰۰ صفحه در مدت ۸ماه نزدیک گردید.

موضوعی انتخاب کنید که به آن علاقه دارید.

هنگاهی که موضوع یا سوال تحقیق مورد نظر خود را انتخاب می نمایید، از خود بپرسید، آیا می توانم خود را به مدت یک سال درگیر آن کنم؟ اگر جواب منفی بود، آن موضوع یا سوال تحقیق را انتخاب نکنید. پایان نامه من هم فال بود و هم تماشا. هرزمان که احساس خستگی می کردم و برای تامین انرژی نیاز به استراحت فکری داشتم، در ذهنم دوباره سوال و بخش های مختلف پایان نامه را مرور می کردم و بدین ترتیب همیشه درگیر پایان نامه ام بودم.

برای اتمام انجام پایان نامه دکتری زمان تعیین کنید.

این زمان برای من خرداد بود. اگر چه پایان نامه خود را در این زمان به اتمام برسانم، این زمان به من امکان داد تا کارهایم را بر مبنای آن برنامه ریزی کنم. من برای ارائه هر فصل به استاد راهنما برنامه زمانی تعیین کرده بودم تا این که استاد راهنمایم برای مرور و ارائه اصلاحیه هر فصل زمان کافی داشته باشد. وجود یک مهلت زمانی نهایی به شما کمک می کند تا انرژی و توجه خود را متمرکز نموده و خود را در لبه پرتگاه نبینید.

یک روال مشخص داشته باشید.

بهترین برنامه زمانی و محل انجام پایان نامه مخصوص به خود را داشته باشید. برای مثال، من هر روزصبح در ساعت معینی از خواب بیدار می شدم، صبحانه مخصوص خود را می خوردم و همانطورکه شروع به انجام پایان نامه می کردم، قهوه مورد علاقه خود را میل می نمودم. این روال برای من تبدیل به یک امر روتین شده بود و من هم احساس خوبی نسبت به آن داشتم.

هنگام دریافت بازخورد از استاد راهنما، ذهنا قوی باشید!

خطر لوث شدن داستان: اساتید راهنما صفحات پایان نامه شما را تکه تکه می کنند. این کار آنهاست! آنها می خواهند مطمئن گردند که پژوهش شما بالاتر از حد استاندارد باشد، بنابراین این مسئله شخصی نیست. زمانی را به یاد می آورم که استاد راهنمایم می گفت در پایان نامه ام بیش از حد اغراق کرده ام (که واقعا همین طور هم بود!)، احساس کردم که توسط او تحقیر شدم اما فورا اصلاح پایان نامه ام را شروع کردم و ظرف مدت ۲ هفته تغییرات لازم را در پایان نامه اعمال کردم. گاهی اوقات اساتید راهنما عناصری از پایان نامه شما را نقد می کنند که از نظر شما عناصر پایه پایان نامه و غیر قابل نقد می باشند. با این حال به یاد داشته باشید که این فقط یک پایان نامه است. هنگامی که تصمیم میگیرید تا نتایج پژوهش خود را به صورت مستقل به چاپ برسانید، می توانید دوباره روی تحلیل پژوهش خود کار کنید. از برآورده سازی انتظارات اساتید راهنما اطمینان حاصل نمایید و اگر اساتید راهنما و مشاور با هم در مورد موضوعی درباره پایان نامه شما اختلاف نظر داشته باشند، تا مشخص شدن موضوع به انجام پایان نامه ادامه دهید.

واحدهای انجام پایان نامه بخش هستند و نه فصل!

هر روز، زمانیکه شما شروع به انجام پایان نامه می کنید، درباره بخش ها و زیربخش های پایان نامه فکر کنید. با این گفته شروع نکنید که “و حالا نگارش فصل ۴۰ صفحه ای پایان نامه ام راشروع می کنم!”، به دستاوردهای ملموس ۲۰۰ کلمه ای فکر کنید. ظرف مدت ۱۰ روز می توانید نگارش یک فصل را نیز به انجام برسانید.

برای هر چیز کوچک جشن بگیرید.

اصولا من فرد مثبت اندیشی هستم. از قضا همسرم تحلیل گر رفتار می باشد و از او یاد گرفتم که برای اتمام هر زیربخش از پایان نامه ام از خودم قدردان باشم، و بدین ترتیب برای اتمام سریع تر انجام پایان نامه ام دارای انگیزه مضاعف باشم. برای مثال، زمانی که فصل دوم پایان نامه ام را به اتمام رساندم، مسافرت یک روزه ای همراه با خانواده ترتیب دادم.

انجام پایان نامه فقط یک وظیفه است نه رسالت نهایی زندگی شما!

در نهایت، انجام پایان نامه فقط یک وظیفه است! نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر. هر روزه با دانشجویانی صحبت می کنم که از فشارهای ناشی از بازخوردهای استاد راهنما سر خورده هستند. من هم موافقم که بعضی از اساتید راهنما در دسترس نیستند و بازخوردهای آنها نیز کمکی به انجام پایان نامه نمی کند، اما هیچ کس به جز استاد راهنما، استادمشاور و هیئت داوران آن را مطالعه نمی کند. مادرم هم پایان نامه ام را پس از اتمام آن نخوانده است. در واقع فکر می کنم که مادرم بر این باور است که من یک پزشک هستم و همین امر گوشی پزشکی که به مناسبت تولدم برایم هدیه گرفته بود را توجیه می کند.

شما اکنون کارهای فوق العاده ای انجام داده اید تا به مرحله انجام پایان نامه دکتری برسید. حال زمان اتمام انجام پایان نامه دکتری و شروع مرحله بعدی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *