۷ قانونی که برای انجام پایان نامه باید بشکنید!

اولین تکلیف شبم در پایه هفتم ابتدایی نگارش گزارشی از کتاب مورد علاقه ام بود که در طول تابستان مطالعه کرده بودم. معلم ما، خانم فکری فردی منطقی بود و برای این گزارش یک قالب از پیش آماده شده به همراه جزئیات به ما تحویل داده بود.

او بخش های اصلی قالب که شامل اطلاعاتی کلی درباره کتاب، شخصیت ها، طرح کلی و نظر دانش آموز راجع به کتاب بود را با حروف ابجد لیست کرده بود. در هر بخش، سه زیربخش با جزئیات درباره هر شخصیت، محل داستان و چگونگی حل مسئله وجود داشت. این گزارش طولانی ترین متنی بود که تا آن زمان نوشته بودم.

خانواده ما آن زمان تازه از روستا به شهر مهاجرت کرده بود و من تازه به مدت یک سال بود که شهرنشین شده بودم. با این حال تصمیم داشتم که در این درس نمره ۲۰ را بدست بیاورم. والدینم برای این که بتوانند ما به راحتی در شهر اقامت داشته باشیم، خیلی خود را به زحمت انداخته بودند و من می خواستم کاری کنم که آنها به من افتخار کنند.

سر کلاس به صحبت های خانم فکری با دقت گوش کردم و طرح کلی گزارش را جزء به جزء به خاطر سپردم. همانطور که او پیشنهاد داده بود، از بخش هایی که لیست شده بودند تبعیت کردم. نتیجه گزارش یک مقاله کامل و کسالت بار بود.

با این که نتوانستم نمره ۲۰ را کسب کنم – در این درس ۱۸ گرفتم – با این حال، قالب از پیش آماده خانم فکری همان دستورالعمل صحیح انجام مقاله بود. من از این دستورالعمل در دوران ابتدایی، دبیرستان و مقطع کارشناسی ارشد پیروی کردم.

در حالی که آن زمان از انجام مقاله لذت نمی بردم، خانم فکری به من روشی آموزش داد که برای بدست آوردن نمره ۲۰ هنگام انجام مقاله در همه مقاطع تحصیلی کافی بود.

فلش فورواردی به سال دوم مقطع کارشناسی ارشد: زمانی که می بایست انجام پایان نامه خود را شروع می کردم.

فقط دو ماه برای انجام پایان نامه فرصت داشتم و برای چند هفته برای شروع انجام پایان نامه با خودم کلنجار می رفتم. به دلایلی هر زمان که می خواستم انجام پایان نامه را شروع کنم، عملکرد ذهنم متوقف می شد. روش خانم فکری دیگر کارا نبود. پیش از این در مقطع کارشناسی در کلاس های زبان تخصصی و تاریخ با استفاده از آن روش مقالاتی عالی به اساتید ارائه داده بودم. هسته این مقالات شامل یک عنوان و چندین سوال بودند که می بایست پاسخ داده شوند.

اما هنگام انجام پایان نامه با چالش های کاملا متفاوتی مواجه شدم. فقط با یک موضوع مشخص و تقریبا ۱۰۰ مقاله می بایست انجام پایان نامه را شروع می کردم. علاوه بر این، می بایست در حضور هیئت داوران از پایان نامه خود دفاع و آنها را مجاب می کردم که پژوهش اصیل و جدیدی را انجام داده ام. انجام این کار آن هم فقط با یک سال تجربه در آزمایشگاه (که آن هم پاره وقت بود و البته بدون احتساب زمان شرکت در کلاس های دانشگاه)، برایم دلهره آور بود.

چطور می توانستم فقط با یک موضوع پژوهشی، یک طرح کلی و نگارش هر بخش به روش قدیمی، موفق به انجام پایان نامه شوم؟

بعد از هفته ها کلنجار رفتن، زل زدن بیهوده به مانیتور کامپیوتر، بسیار نزدیک بود که تصمیم بگیرم تا همه چیز را رها کنم و در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه انصراف دهم.

یک روز بعدازظهر یکی از دوستانم مرا به مناسبت جشن تولد یکی از همکاران برای شام دعوت کرد. هنگام شام بحثی را درباره انجام پایان نامه خود با یکی از پژوهشگران دوره پست دکتری شروع نمودم. او سری تکان داد و گفت: آیا برای انجام پایان نامه سعی می کنی که از اول به آخر شروع کنی؟ ما همیشه قسمت چکیده و مقدمه را در انتهای کار انجام می دهیم. بهتر است که از قسمت روش شناسی و داده های اصلی خود شروع کنی. به هر حال، این قسمت، بخشی است که هیئت داوران به آن بیشترین توجه را دارند.

همان شب انجام پایان نامه خود را شروع نمودم، در حالی که این بار فرآیند کاملا عکس آن چه بود که از خانم فکری آموخته بودم. به جای شروع نگارش از ابتدای پایان نامه تا انتهای آن، روش و همه داده هایی که جمع آوری کرده بودم را خلاصه سازی نمودم.هنگامی که دیدم نیازی نیست به دستور زبان توجهی کنم، احساس رها شدگی کردم. بدین ترتیب هر چقدر که می خواستم، می توانستم بنویسم.

با استفاده از این روش، توانستم انجام پایان نامه خود را در موعد مقرر به پایان برسانم (با اصلاح کامل دستور زبان در پیش نویس نهایی پایان نامه) و از آن با آمادگی در حضور هیئت داوران دفاع کردم.

رها کردن روش خانم فکری، اولین گام برای نگارش متون آکادمیک – یا هر متن خلاقانه دیگری – بود. طی سالهای بعد، استراتژی های بیشتری برای انجام پایان نامه و تحویل به موقع آن یاد گرفتم.

آیا شما همانطور که در مقطع ابتدایی می نوشتید، الان می نویسید؟ این عادت باعث می گردد تا نتوانید در سطح آکادمیک به انجام مقاله و انجام پایان نامه بپردازید.

۷ قانونی که باید برای انجام پایان نامه با کیفیت بشکنید!

نگارش فصل های پایان نامه به ترتیب از ابتدا تا انتها

از آن جایی که پژوهش سفری اکتشافی است، انجام پایان نامه از ابتدا تا انتها امری غیر ممکن است. بیشتر پژوهشگران چکیده را در انتهای کار می نویسند. این که انجام پایان نامه با چه فصلی آغاز شود به خود دانشجو بستگی دارد. معمولا در علوم آزمایشگاهی، فصل روش شناسی و پس از آن فصل یافته ها، آسان ترین فصل ها برای شروع انجام پایان نامه است.

همچنین من دانشجویان علوم انسانی را نیز در انجام پایان نامه شان راهنمایی کرده ام. آنها نیز نیازی ندارند فصل های پایان نامه را به ترتیب بنویسند. گاهی اوقات فصل مقدمه پایان نامه (ادبیات تحقیق، دشوارترین فصل برای این دانشجویان می باشد و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان این فصل را در انتها انجام می دهند. با هر فصلی که احساس می کنید برای شما آسان تر است، شروع به انجام پایان نامه نمایید.

اختصاص تعداد ساعات مشخصی در روز برای انجام پایان نامه

در حالی که بسیار عالی است تا زمان هایی را هر روزه در تقویم خود به انجام پایان نامه اختصاص دهید، تمرکز بر روی نتیجه مهم تر از تعداد ساعاتی است که به انجام پایان نامه مشغول هستید. دو ساعت انجام پایان نامه بدون هدفگذاری، نتیجه ای به بار نمی آورد. به جای این کار، سعی نمایید تا تعداد صفحات مشخصی از پایان نامه را در روز به رشته تحریر درآورید یا هدفی کامل، شفاف و واقع گرایانه مانند ایجاد یک جدول یا یک شکل را تعیین نمایید.

اگر نتوانستید یک روز به انجام پایان نامه بپردازید، روز بعدی با دو برابر کار کنید.

همه ما افرادی هستیم که به خوبی می توانیم برنامه ریزی نماییم – یا حداقل سعی می کنیم که این طور باشیم. ما برنامه ریزی می کنیم و یک هفته بعد متوجه می شویم که واقعا از برنامه خود پیروی نکرده ایم. آن گاه، سعی می کنیم که هفته بعد بیشتر تلاش کنیم تا زمان از دست رفته را جبران کنیم. این کار اشتباه است و می تواند به خستگی زیاد و کیفیت پایین پایان نامه منجر شود.

برای انجام پایان نامه با کیفیت، بر روی آن چه که برای امروز برنامه ریزی کرده اید، تمرکز کنید. احساس گناهی که به علت عدم انجام کار در روز گذشته به شما دست داده است را فراموش کنید. نگرانی هایی که در مورد اهداف انجام پایان نامه در روز آینده دارید را کنار بگذارید. با هدفگذاری واقع گرایانه در هر روز، از آن روز نهایت استفاده را ببرید. این امر به شما کمک می کند تا انجام پایان نامه را به خوبی پیش ببرید.

مقاومت در مقابل عوامل حواس پرتی

اگر به ازای هر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری که از من می پرسد: “چگونه می توانم در مقابل عوامل حواس پرتی مقاومت کنم؟” ده هزار تومان داشتم، الان نیاز به هیچ کاری نداشتم. سعی کنید که به فیل سفید فکر نکنید. شما هم فیل سفیدی تصور کردید. من هم همینطور.

همه ما ذهنی لجباز داریم. هنگامی که فکری – مانند من باید به فلان شخص در مورد فلان چیز ایمیل بزنم – به ذهن ما خطور می کند، تا زمانی که آن کار را انجام ندهید، این فکر شما را رها نخواهد کرد. اما شما مجبور نیستید تا ایمیلی برای کسی ارسال نمایید و ایمیل های دریافتی حواس شما را پرت نماید. ساده ترین راه حل برای این مسئله نوشتن هر فکری است که به ذهنتان خطور می کند. اگر این کار را انجام دهید، آن گاه شما این فکر را بر روی کاغذ منتقل نموده اید و احتمال بالایی وجود دارد که ذهنتان دست از سر شما بردارد. استفاده از دفترچه یادداشت در اینجا کارایی دارد. پس از این که این کار را کردید، می توانید به انجام پایان نامه تان بپردازید.

راه های زیادی برای مقاومت در مقابل شبکه های اجتماعی وجود دارد، شما می توانید برای خود مرزبندی های منطقی داشته باشید. راه حلی مناسب برای اجتناب از رجوع به شبکه های اجتماعی هنگام انجام پایان نامه، تعیین زمان های از پیش تعیین شده – ترجیحا انتهای روز و پس از انجام پایان نامه – می باشد.

تبعیت از قوانین دستور زبان هنگام انجام پایان نامه

آیا امتحان درس ادبیات و دستور زبان فارسی در مقاطع ابتدایی و متوسطه را به یاد می آورید؟ امروزه در مدارس کشورهای توسعه یافته خیلی کمتر بر روی دستور زبان تاکید دارند و به جای آن به دانش آموزان کمک می کنند تا مهارت های خلاقانه نوشتاری خود را پرورش دهند. دلیل این امر این است که دبیران متوجه شدند که دانش آموزان به دلیل ترس از عدم رعایت دستور زبان نمی توانستند ایده های خود را بر روی کاغذ پیاده کنند.

بسیاری از دانشجویان سعی می کنند تا همزمان با انجام پایان نامه و قبل از شکل گیری ایده ای در ذهن، دستور زبان و دستورالعمل های قالب پایان نامه را کاملا رعایت کنند. به یاد داشته باشید که تصحیح دستور زبان در یک متن بسیار آسان تر از نوشتن خلاقانه است. زمان انجام پایان نامه تا جایی که می توانید ایده هایتان را بر روی کاغذ منتقل کنید. اصلاح دستور زبان را در آخرین مرحله انجام پایان نامه قرار دهید.

زمانی که ایده ای به ذهنتان خطور کرد، شروع به انجام پایان نامه نمایید

این قانون کمی گمراه کننده است. بله، اگر احساس کردید که ایده ای در ذهنتان شکل گرفته، بهترین کار این است که شروع به نوشتن نمایید. اگر همراه خود دفترچه یادداشتی داشته باشید و هر زمان که ایده ای در ذهنتان جرقه زد از آن استفاده نمایید، دیگر نیازی نیست برای مدت زیادی پشت میز کامپیوتر بنشینید و به مانیتور خیره شوید.

مشکل این قانون این است که دانشجویان را به این باور می رساند که الهام بخشی فقط در بعضی از روزها اتفاق می افتد و فقط در این روزهاست که می توانید به انجام پایان نامه بپردازید. برای اتمام انجام پایان نامه می بایست حتی زمان هایی که الهامی به شما نمی شود، بتوانید بنویسید.

در واقع، ۹۵ درصد زمان هایی که به انجام پایان نامه مشغول هستید، اصلا ایده ای به ذهنتان خطور نمی کند. نویسندگان حرفه ای می دانند زمان هایی که چیزی در ذهنشان جرقه نمی زند و ترجیح می دهند که هر کاری غیر از نوشتن – مانند تمیز کردن سرویس بهداشتی – انجام دهند، چطور بنویسند.

هیچ رازی وجود ندارد. زمانی که شما برنامه ریزی می کنید و هیچ ایده ای ندارید، به هر حال باید بنویسید. اگر احساس می کنید که گیر کرده اید، هر چیزی غیر از پایان نامه را بنویسید. شما حتی می توانید بنویسید که چرا قادر به انجام پایان نامه نیستید. پس از ۱۰ دقیقه این گونه نوشتن، احتمال بالایی وجود دارد که ایده ای درباره انجام پایان نامه بدست آورید. خبر خوب این است که اگر زمانی که ایده ای ندارید بنویسید، هنگامی که می نویسید، ایده ها به سمت شما سرازیر می شوند. این فرآیند بسیار لذت بخش است.

قورباغه را قورت بده

از قدیم گفته اند اگر اولین کاری که باید هر روز صبح انجام دهی این باشد که قورباغه زنده ای را قورت بدهی، در بقیه روز خیالت راحت خواهد بود که سخت ترین و بدترین اتفاقی را که ممکن است در تمام روز برایت پیش بیاید پشت سر گذاشته ای. قورباغه شما در واقع بزرگ ترین و مهم ترین کاری است که باید انجام بدهید. همان کاری که اگر الان فکری به حالش نکنید به احتمال زیاد همین طور برای انجام آن تنبلی خواهید کرد. ضمنا کار مورد نظر همان کاری است که انجام آن در حال حاضر می تواند بیشترین تاثیر را در زندگی شما بگذارد. قدیمی ها همچنین گفته اند: اگر قرار است دو تا قورباغه را بخوری، اول آن یکی را که زشت تر است بخور!

این قانون در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باعث می شود که از خیلی مزایا محروم گردید و این محرومیت عدم انگیزه و تمرکز را به دنبال دارد. خیلی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تا سال آخر هیچ مقاله چاپ شده ای ندارند. آیا این بدین معنی است که شما تا زمانی که انجام پایان نامه خود را به اتمام نرسانده و از آن دفاع نکرده اید، نباید احساس خوبی داشته باشید؟ پاداش به خود به دلیل تلاش های مداوم (حتی اگر نتیجه خوبی نگرفته باشید)، افزایش اعتماد به نفس و کیفیت بالای پایان نامه را به دنبال دارد. هر موفقیت کوچک را جشن بگیرید و تا خوردن زشت ترین و بزرگترین قورباغه (انجام پایان نامه و دفاع از آن و چاپ مقاله) خودتان را از شادی محروم نکنید.

زمانی که دانشجوی سال اول مقطع کارشناسی ارشد بودم، یک محقق دوره پست دکتری به من گفت که پس از دفاع از پایان نامه احساس پوچی به او دست داد. او به هیچ وجه به خود افتخار نمی کرد. در حالی که خاطرش جمع شده بود، اصلا احساس نمی کرد که باید جشن بگیرد.

من نیز تجربه ای مشابه داشتم. روز جشن فارغ التحصیلی من دقیقا مانند روزهای دیگر بود. هیچ هیجانی نداشتم و معمولی بودن روزی که برای سالها انتظارش را می کشیدم، کاملا مرا غافلگیر کرد. برای احساس موفقیت منتظر دیگران یا واقعه ای بیرونی نباشید. شما می بایست به خودتان اعتماد به نفس بدهید، چه کارها به خوبی پیش برود یا نرود. هر موفقیت کوچک و گام کوتاه به سمت هدفتان را جشن بگیرید. می توانید با یک شام در رستوران، رفتن به یک سینما یا جمع شبانه ای با دوستان جشن بگیرید. در این صورت ذهن خلاق شما به این خاطر که او را از روزمرگی خارج نموده اید از شما قدردانی خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *