۴ گام برای نگارش بخش مقدمه مقاله هنگام انجام مقاله پژوهشی

اگر مایلید پس از انجام مقاله، دیگران از مقاله شما به عنوان منبعی در پژوهش خود استفاده کنند، ابتدا باید مطمئن شوید که مقاله تان را مطالعه می کنند! فرض کنیم که عنوان و چکیده مقاله شما آنقدر متقاعد کننده باشد که مخاطب مایل به مطالعه بقیه مقاله شود. پس از آن وظیفه بخش مقدمه است که خواننده را جذب کند و او را وادار به ادامه مطالعه کند و همچنین بخش های دیگر مقاله را به وی معرفی کند (مواد و روش ها، یافته ها، بحث و نتیجه گیری مقاله).

این نوشتار با مثال بیان می کند که می بایست در بخش مقدمه چه مطالبی بنویسید و از چه چیزهایی چشم پوشی نمایید، همچنین به شما می گویدکه سردبیر و داوران مجله هدف انتظار دارند که در این بخش چه مطالبی را مشاهده نمایند.

عملکرد بخش مقدمه چیست؟

بخش مقدمه می بایست به سوال “چرا” جواب دهد: چرا شما این موضوع را برای مقاله تان انتخاب کرده اید؛ چرا این موضوع اهمیت دارد؛ چرا روش خاصی را انتخاب کرده اید و پرسش هایی از این قبیل. بخش مقدمه را قسمتی از مقاله تصور کنید که به خلاهای پژوهشی اشاره می کند که ادامه مقاله این خلاهای پژوهشی را پوشش می دهد و قلمرو تحقیق تان را در زمینه پژوهشی مورد نظر، مشخص می سازد.

کار دیگری که این بخش می بایست انجام دهد ارائه اطلاعاتی درباره زمینه پژوهش می باشد. شما می توانید این کار را با توصیف بیان مساله یا سوال تحقیق خود (در بطن مقاله راه حل مساله یا جواب سوال تحقیق را ارائه خواهید کرد) و با مرور مختصر راه حل ها یا روش های تحقیقات پیشین انجام دهید.

توجه کنید که معمولا پایان نامه ها فصلی به نام “ادبیات تحقیق” دارند اما در مقالات پژوهشی چنین بخشی مشاهده نمی شود، به جای آن در قسمت مقدمه به طور خلاصه به ادبیات تحقیق اشاره می شود.

حال که در بخش مقدمه زمینه پژوهش را مشخص نموده اید، آخرین بخش مقدمه می بایست اهداف پژوهش یا تحلیل مطالعه ای که در مقاله توصیف شده است، را معین گرداند. این قسمت پایانی باید شامل جزئیات یا سوالات دقیقی باشد که در ادامه مقاله پاسخ داده می شوند.

چهار گام برای نگارش بخش مقدمه

به عنوان یک قاعده کلی، بخش مقدمه  10% از حجم کل یک مقاله متعارف را در برمیگیرد، یا به عبارت دیگر ۴۰۰ کلمه یا سه پاراگراف در یک مقاله ۴۰۰۰ کلمه ای به بخش مقدمه اختصاص پیدا می کند. مراحل نگارش بخش مقدمه را گام به گام در ذیل ملاحظه می کنید:

ادبیات تحقیق را بنویسید و زمینه پژوهش تان را مشخص کنید.

قسمت ابتدایی مقدمه مخاطبین را برای اطلاعات تخصصی تری که در قسمت های بعدی مقاله نوشته شده اند آماده می سازد. جملات اولیه معمولا به طور کلی نوشته می شوند.

به مثال های زیر توجه کنید:

 • مقاله ای درباره مواد آلی در خاک را می توان به این صورت آغاز کرد: “محصول پایدار، تابعی از خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک است که به نوبه خود به شدت تحت تاثیر مواد آلی در خاک قرار دارد.”
 • مقاله ای نقش مفید احتمالی باکتری در درمان سرطان را مورد بررسی قرار می دهد، می تواند اینگونه شروع شود که: “تقریبا نزدیک به صد سال است که باکتری ها به عنوان یک عامل ضد سرطان شناخته شده اند.”
 • در مقاله ای در مورد باطری های لیتیومی می توان مقدمه را با جملات ذیل آغاز نمود: “رشد سریع باطری های لیتیوم و کاربردهای های جدید آنها، از جمله در خودروهای الکتریکی و ذخیره برق برای تامین یک تورین برقی باعث گردیده است که به روش های قابل اطمینان تری برای درک و پیش بینی عملکرد و عمر باتری نیاز باشد.”

با این حال نباید جملات اولیه مقدمه بیش از حد کلی و جامع باشد: توجه کنید که در مثال های بالا، مقدمه با بحث در مورد کشاورزی، سرطان، یا باطری به طور کلی آغاز نشده است بلکه با ذکر مواد عالی در خاک، نقش باکتری، و باطری های لیتیومی شروع شده اند.

وقتی جمله اول زمینه کلی را مطرح می کند، جمله بعدی باید به حوزه پژوهشی مشخص تری در زمینه مورد نظر اشاره کند. مقالات بالا حوزه های پژوهشی مشخص تر را به این صورت معرفی می نمایند: ۱) بهبود برخی از سرطان ها بعد از ابتلاء اتفاقی به باکتری استرپتوکوک پیوژنز، ۲) مواد آلی در خاک به عنوان منبع غذایی برای گیاهان و انرژی برای میکرواورگانیسم ها، ۳) تکنیک های تصویربرداری نانو از ساختارهای سه بعدی مواد و اجزاء باطری ها.

موضوع پژوهش تان را معرفی کنید و اهمیت آن را توضیح دهید.

همانگونه که در مثال های بالا دیدید نویسندگان قصد معرفی پژوهش خود را دارند. اکنون شما می توانید آماری تهیه نمایید تا اهمیت موضوع پژوهش تان را نشان دهید. به مثال های زیر توجه کنید:

 • مقاله ای در مورد کنترل مالاریا از طریق اقدامات پیشگیرانه می تواند به تعداد افراد بیمار شده، تعداد ساعت-افراد تلف گردیده یا هزینه درمان بیماری اشاره کند.
 • مقاله ای که در مورد توسعه محصولاتی که نیازمند آب کم هستند نگارش شده است، می تواند به تکرار خشکسالی های شدید یا کاهش تولید محصول به دلیل خشکسالی اشاره کند.
 • مقاله ای در مورد روش های کارآمدتر حمل و نقل عمومی می تواند به افزایش آلودگی هوا ناشی از دود خودروها و موتورسیکلت ها و یا کاهش تعداد ماشین ها نسبت به طول جاده ها اشاره کند.

روشی دیگر برای تاکید بر اهمیت موضوع پژوهش، اشاره به مزایای احتمالی حل مساله یا پاسخ به سوال تحقیق می باشد: صرفه جویی های  احتمالی، تولید بیشتر، دستگاه هایی با عمر طولانی تر و غیره. این روش بر مثبت نگری تأکید دارد.

به عنوان مثال، به جای اینکه بگوییم هر ساله X دلار به خاطر مالاریا به هدر می رود، می توان گفت سالیانه با پیشگیری از مالاریا می توان X دلار صرفه جویی نمود، یا می توان با توزیع آبیاری در X میلیون لیتر آب صرفه جویی کرد، یا می توان با بهبود کیفیت هوا یا کاهش آلودگی باعث پیشگیری از بسیاری از بیماری ها شد و هر ساعت X انسان را نجات داد.

تلاش های پیشین برای حل مساله یا پاسخ به سوال تحقیق را ذکر کنید.

همانگونه که پیشتر گفتیم در مقاله پژوهشی به طور رسمی و کامل به ادبیات تحقیق اشاره نمی شود، با این حال بهتر است که پژوهش های پیشین مرتبط را ذکر کنید و به طور شفاف تفاوت پژوهش خود را با آنها بیان کنید. تفاوت ها می توانند ساده باشند : ممکن است شما آزمایش های مشابه با پژوهشگران قبلی انجام دهید اما اورگانیسم متفاوتی را انتخاب کنید، یا نمونه مورد مطالعه را بزرگتر یا متفاوت (با استفاده از ابزار تحلیل پیچیده تر و پیشرفته تر) انتخاب کنید، یا یک موقعیت جغرافیایی کاملا متفاوت را مورد بررسی قرار دهید.

در اینجا به دو مثال اشاره می کنیم:

 • اگر چه این مطالعات ارزشمند بودند، اما وقتی که توالی پیشنهادی ژنوم در دسترس نبوده انجام شده اند، بنابراین اطلاعات کمی در مورد مکانیسم های تکاملی و نظارتی به دست آمده است.
 • واکنش گیاه توسط کلونی سازی و رفتار حشرات تغییر می کند، اما این عوامل در محصولات خاصی مورد مطالعه قرار گرفته است، در حالی که مقاله حاضر رابطه بین محصولات و آفات آنها را در یک سیستم کشت مخلوط بررسی می کند.

بخش مقدمه را با نوشتن اهداف خاص پژوهش تان به پایان برسانید.

پاراگراف های قبلی باید به گونه ای در کنار هم قرار گیرند که منطقا به اهداف پژوهش شما ختم گردند. توجه داشته باشید که این قسمت از مقدمه جزئیات خاصی را ارائه می دهد: به عنوان مثال: قسمت قبلی مقدمه ممکن است اهمیت کنترل مالاریا را ذکر کند، در حالی که قسمت نتیجه گیری نحوه کنترل و ارزیابی آن را مشخص می کند. در عین حال، از بیان جزئیات زیاد اجتناب کنید زیرا اینگونه توضیحات مربوط به بخش مواد و روش مقاله می باشد.

برای نمونه اگر تحقیق شما در مورد پیدا کردن نسبت صحیح دو فلز در یک آلیاژ باشد و شما ده معیار مختلف را آزمایش نموده اید، مجبور نیستید همه ده درصد را فهرست کنید: کافیست بگویید که نسبت ها از ۵۰:۵۰ تا ۱۰:۹۰ متغیر بوده اند.

به مثال های زیر توجه کنید:

 • هدف از این مطالعه ارزیابی اثربخشی چهار راهبرد ضدعفونی کننده در شیوع بیمارستانی اورگانیسم های مقاوم در برابر داروهای چندگانه و کلستریدیوم دیفیسیل است.
 • هدف این مقاله (۱) ارزیابی تغییرات اپیدمیولوژیک قبل و بعد از افزایش تب خال در چین در سال ۲۰۱۱؛ (۲) کشف دلایل افزایش و عوامل اپیدمیولوژیک که به آن کمک کرده است؛ و (۳) ارزیابی چگونگی مدیریت این عوامل برای جلوگیری از شیوع اپیدمی های آینده می باشد.

راه های مختلفی برای ایجاد اهداف وجود دارد. استفاده از سوالات، فرضیه ها و جمله واره ها ساختارهای رایج تری هستند (هر دو مثال در پاراگراف قبلی از مصدرها استفاده کرده اند )، به مثال های زیر توجه کنید که پرسش هایی را به صورت فرضی بیان می کنند:

استفاده از سوالات

 • آیا برخی از ژن ها در گندم از شبکه های ژنی تشکیل شده اند؟ آنها به چه اندازه قابل مقایسه با برنج اند؟
 • آیا عناصر نظارتی در مروجین این ژن ها هر گونه نقش های حفظ شده را نمایش می دهند؟
 • در نهایت، و به طور خاص، آیا این ژن ها در گندم هر الگوی بافت را نشان می دهند؟

استفاده از فرضیه ها

ما تصمیم گرفتیم تا چهار فرضیه مرتبط با کارکنان شرکت های فناوری اطلاعات را بررسی کنیم:

H1: مراحل شغلی بر ارزش های کاری تأثیر می گذارند.

H2: مراحل شغلی بر میزان رضایت شغلی تأثیر می گذارد.

H3: مراحل شغلی بر تعهد سازمانی تاثیر نمی گذارد.

استفاده از جمله واره

” بررسی واکنش Oryza sativa به چهار دوز متفاوت نیتروژن از نظر ۱) تولید بیومس، ۲) ارتفاع بوته و ۳) دوره انتظار محصول”.

نگارش بخش های مقدمه و بحث و نتیجه گیری مقاله پژوهشی در مقایسه با دو بخش دیگر، یعنی مواد و روش ها و یافته ها، مشکل تر است. با این حال، روش ۴ مرحله ای که در این مقاله به شرح آن پرداخته شده است، این کار را آسان می کند.

نکته نهایی: لازم نیست در ابتدا شروع به نگارش بخش مقدمه نمایید. بعد از اینکه بخش های دیگر مقاله را نوشتید، می توانید شروع به نوشتن مقدمه کنید یا حداقل آن را ویرایش کنید: در این صورت نوشتن بخش مقدمه نه تنها ساده تر بلکه قانع کننده تر نیز خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *