برندگان نوبل شرق ۲۰۱۹ معرفی شدند

موسسه جایزه شاو که در هنگ کنگ مستقر است برندگان سال ۲۰۱۹ جایزه شاو را در ۲۱ مه سال جاری اعلام کرد. عموما از این جایزه گرانقدر به نوبل شرق یاد می شود و به دانشمندانی اختصاص می یابد که در رشته های نجوم، زیست شناسی، علوم پزشکی و ریاضیات پژوهشی مهم انجام داده باشند.

این نوشتار به معرفی برندگان جایزه شاو در سال ۲۰۱۹ می پردازد:

نجوم

ادوارد استون اخترفیزیک شناس موسسه فناوری کالیفرنیا در شهر پاسادینا جایزه شاور را به دلیل تحقیقات در ماموریت وویجر توسط ناسا دریافت کرد. دو فضاپیمای وویجر در سال ۱۹۷۷ عازم فضا گردیدند و دانش بشری درباره سیاره های مشتری، زحل، اورانوس و نپتون را دگرگون کردند. این فضاپیماها در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ از هورسپهر – ناحیه ای از فضا که منظومه شمسی درون آن قرار دارد و از این منظومه در برابر پرتوهای کیهانی محافظت می کند – عبور کردند و وارد فضای بین ستاره ای شدند و بدین ترتیب به اولین اشیای ساخت دست بشر تبدیل شدند که موفق به انجام این امر گشته اند.

ادوارد استون در این مراسم گفت: “این افتخاری بزرگ است، یک گروه که فضاپیماهای وویجر را طراحی کردند، ساختند و به فضا پرتاب کردند و این فضاپیماها سفری الهام بخش را شروع کردند که بیش از چهار دهه طول کشید.”

زیست شناسی و علوم پزشکی

جایزه شاو در زیست شناسی و علوم پزشکی به ماریا جاسین، زیست شناس مولکولی در مرکز سرطان مموریال اسلون-کترینگ در شهر نیویورک اهدا گردید. این دانشمند در پژوهش خود نشان داد که شکست رشته های دوگانه DNA محلی شده، بازسازی سلولهای پستانداران را تحریک می کند. پژوهش خانم جاسین باعث توسعه ابزار ویرایش ژن مانند سیستم CRISPR–Cas9 می گردد. پروفسور چان وای-یی عضو شورای جایزه شاو ضمن قدردانی از تحقیق این دانشمند بیان کرد که این پژوهش تاثیر زیادی بر درمان بیمارهای وراثتی دارد و می تواند کمک کند تا نگاهی به علایم سرطان بیاندازیم و نهایتا راههایی برای پیشگیری و درمان سرطان بیابیم.

ریاضیات

جایزه ریاضیات شاو به مایکل تلگرند، ریاضیدان مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه CNRS در شهر پاریس اهدا شد. پژوهش تلگرند تئوری احتمال و فرآیندهای تصادفی را در بر می گیرد. همچنین او بر روی spin gllasses – نوعی آهنربا که چرخش اتم ها در آن در یک راستا نیست و اتم ها به صورت تصادفی پراکنده می گردند – کار کرده است. در بیانیه جایزه شاو آمده است: “تلگرند یک اسطوره واقعی است. او همیشه به خودش متکی است و نتایج کارهای او که دنیای ریاضیات را تغییر می دهد، خارق العاده و غیر قابل پیش بینی است.”

جایزه شاوتوسط ران ران شاو بشردوست و فیلمساز محبوب در سال ۲۰۰۴ بنیانگذاری شد. برندگان این جایزه مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰ دلار نیز دریافت می کنند. اهدای جایزه شاو در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ طی مراسمی در هنگ کنگ برگزار می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *