لیست مجلات JCR 2019 منتشر شد

موسسه Clarivate Analytics لیست مجلات (Journal Citation Reprots (JCR 2019 را در ۲۰ ژوئن سال ۲۰۱۹ منتشر کرد. این لیست با ترکیب معیارها و شاخص هایی مانند Journal Impact Factor (JIF) میزان تاثیر مجلات علمی و داده های استنادی پایگاه داده Web of Science میزان تاثیر مجلات علمی را مشخص می کند. بنا بر روایت گروه Web of Science این لیست، “ارتباطات معنادار استناداتی را تجمیع کرده است” که جامعه علمی از طریق “ارائه چیدمانی غنی از داده های ناشران مستقل، معیارها و تحلیل های مجلات علمی بسیار معتبر” ایجاد کرده است.

در ذیل برخی از ویژگی های لیست مجلات JCR سال ۲۰۱۹ که توسط موسسه Clarivate Analytics منتشر شده است را مشاهده می کنید:

  • این لیست شامل ۱۱۸۷۷ مجله از ۸۱ کشور می شود.
  • از ۲۸۳ مجله جدیدی که به این لیست اضافه شده، ۱۳۸ مجله کاملا Open Access هستند.
  • شاخص JIF در ۶۴ درصد مجلات این لیست افزایش یافته است.
  • شاخص کل JIF در ۹۰ درصد از ۲۳۶ شاخه پژوهشی افزایش یافته است.
  • ۱۷ مجله به دلیل رفتارهای غیر معمول استنادی از این لیست خارج گردیده اند.

آخرین به روز رسانی این لیست شامل طراحی مجدد صفحات پروفایل مجلات است که به ویرایش سال قبل این لیست اضافه شده بود. دیگر تغییرات این لیست عبارتند از: نمودار های جدید برای پایش رتبه درصدی مجلات در طول یک سال، تفکیک موارد استنادنشده هر مجله در هر مقاله و قابلیت رویت داده های استناد شده مجلات همراه با خلاصه ای از شاخص های کلیدی و نموداری که روند استاندارد را نشان می دهد. علاوه براین با طراحی مجدد صفحات پروفایل مجلات، ناشران و دیگر کاربران می توانند با کمک سرویس Article Match Retrieval Link که بهبود یافته است، مستقیما به این صفحات لینک شوند.

کیث کالیر مدیرعامل بخش سرویس های انتشاراتی گروه Web of Science با اشاره به اهمیت این لیست گفت: “ناشران، کتابداران، پژوهشگران و دیگر افراد برای پایش خاص عناوین، آگاهی از ابقاء مجلات و شناسایی متناسب ترین مجلات برای چاپ می بایست حتما به لیست JCR مراجعه کنند.

او افزود: تیم JCR مجلات را خیلی دقیق بررسی و انتخاب کرده است. همچنین تیزبینی این تیم و کنترل کیفی بر روی یکپارچگی داده ها و توسعه معیارهای جدید، لیست JCR را به یک منبع اساسی تبدیل کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *