چکیده--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

۱۰ گام برای نگارش چکیده یک مقاله علمی

چکیده--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

چکیده مقاله مانند تریلر فیلم می باشد. چکیده نکات کلیدی مقاله را مشخص نموده و به مخاطب کمک می کند تا برای مطالعه مقاله تصمیم بگیرد. چکیده محور اصلی مقاله می باشد زیرا بسیاری از اعضای هیئت تحریریه مجلات، مقالات را بر اساس چکیده آنها غربال می کنند.

اگر چکیده مقاله شما نتواند در نظر اول توجه آنان را جلب نماید، احتمال دارد همان ابتدا مقاله شما رد شود. علاوه بر این، حتی پس از چاپ مقاله شما بسیاری اوقات، چکیده تنها قسمتی از مقاله می باشد که در معرض دید مخاطبین قرار می گیرد. تنها در صورتی مخاطب تمایل دارد که مقاله شما را مطالعه کند که چکیده مقاله شما او را جذب کرده باشد.

معمولا در رشته های علوم انسانی چکیده متنی توصیفی می باشد. این متن موضوع تحقیق و نتایج آن را توصیف نموده و اطلاعات خاصی درباره روش تحقیق بدست نمی دهد. این نوع چکیده در مقالات مروری و همایشی دیده می شوند. از طرف دیگر در مقالات پژوهشی ساختار چکیده شامل زمینه، روش ها، یافته ها، بحث و نتیجه گیری می باشد.

حال این سوال پیش می آید که چطور می توان نکات اصلی مقاله مانند چرایی پژوهش، اهداف و یافته های تحقیق را در یک پاراگراف ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ای گنجاند؟ این کار آسان نیست، با این حال ۱۰ گام ذیل این امر را برای شما آسان تر می کند:

 1. پس از این که تمام مقاله را نوشته اید، شروع به نوشتن چکیده نمایید.
 2. هدف، فرضیه و نتیجه گیری اصلی را از بخش های مقدمه و نتیجه گیری مقاله اقتباس نمایید.
 3. جملات و عبارات کلیدی را از قسمت مواد و روش ها انتخاب کنید.
 4. نتیجه اصلی مقاله را در قسمت یافته ها شناسایی نمایید.
 5. حال جملات و عبارات بدست آمده در مراحل ۲، ۳ و ۴ را طبق ترتیب زیر مرتب نمایید: مقدمه، روش ها، یافته ها و نتیجه گیری.
 6. اطمینان حاصل نمایید که این پاراگراف شامل موارد ذیل نمی گردد:
 • اطلاعات جدیدی که در مقاله وجود ندارند.
 • کلمات مخفف تعریف نشده.
 • مطالبی از پیشینه پژوهش یا استناد به مقالات چاپ شده پیشین.
 • جزئیات غیر ضروری درباره روش تحقیق
 1. تمامی اطلاعات اضافی را حذف نمایید و ارتباط بین جملات را برقرار نموده و از جریان منطقی این جملات (هدف، طرح ابتدایی تحقیق، روش تحقیق، یافته های اصلی، نتیجه گیری) اطمینان حاصل کنید.
 2. انسجام و پیوستگی جملات چکیده را بررسی نمایید.
 3. از همکاری درخواست نمایید تا چکیده شما را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن گردید که هدف، روش، یافته ها و نتیجه گیری به صورت شفاف در چکیده بیان گردیده اند.
 4. قوانین مجله هدف درباره چکیده (تعداد کلمات، نوع چکیده، وجود تیتر و …) را بررسی کنید.

حال دوباره چکیده خود را با این ۱۰ گام مطابقت دهید و در صورت لزوم آن را اصلاح نمایید. کار دیگری که می توانید انجام دهید مطالعه چکیده مقالاتی است که در بخش ادبیات تحقیق آنها را مورد استفاده قرار داده اید. اکنون ملاحظه می کنید که چکیده مقاله شما جزو بهترین چکیده مقالات ادبیات تحقیق می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *