انجام پایان نامه -- موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

انجام پایان نامه

انجام پایان نامه -- موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

زمانی که فرآیند انجام پایان نامه را شروع می کنید، احتمالا مقدار زیادی یادداشت، توضیح و ایده را جمع آوری کرده اید. اگر چه مهمترین نکته ای که در این زمان باید به آن توجه داشت، برنامه ریزی است، اما بهتر است طرح های جدید برای پایان نامه و یا تجزیه و تحلیل دقیق یک فصل خاص، فراموش نشود. این بخش به برنامه ریزی موثر می پردازد و باید یک فرایند پیوسته باشد که می بایست در طول انجام پایان نامه بیشتر به آن توجه شود.

آیا همه پایان نامه ها یک شکل هستند؟

در یک سطح، بله آنها باید در بردارنده موارد زیر باشند:

  • طرح یک سوال تحقیق واضح که پایان نامه به دنبال پاسخ به آن است.
  • بررسی مقالات در زمینه مربوط به سوال تحقیق.
  • انجام تحقیقات مستقل برای پاسخ به سوال.
  • تنظیم روشهای انجام پژوهش.
  • ارائه و بحث در مورد یافته های تحقیق، در حالی که چگونگی ارتباط آنها با سوال اصلی را نشان می‌دهد.

انتخاب موضوع پایان نامه

از آنجایی که تهیه پایان نامه فرایند تحقیق و کشف است، هنگامی درگیر بررسی مقالات شوید، محدوده دقیق مطالعه تان پدیدار میشود. در این مرحله، عنوان پایان نامه شما ممکن است یک عنوان مقدماتی باشد که شما بعدا آن را اصلاح خواهید کرد. استاد راهنمای شما میتواند در مورد عنوان پایان نامه به شما توصیه هایی ارائه کند تا بتوانید مسئله کانونی پایان نامه تان را پیدا کرده و تعریف کنید. همچنین می توانید برای انتخاب عناوین مناسب، با جستجو در مجلات معتبر علمی مقالات مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید.

انجام پروپوزال

پروپوزال--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

اساتید راهنما برای انجام پایان نامه روشهای مختلفی دارند، بنابراین شما می بایست در مورد رویکردتان نسبت به سبک نظارتی استاد راهنما با وی صحبت کنید. به عنوان مثال، ممکن است استاد راهنما به شما توصیه کند که یک پروپوزال کوتاه یا چکیده بنویسید – مثلا در حدود۳۰۰ کلمه – که در آن تا حد امکان به وضوح بیان کرده باشید که در پایان نامه خود به دنبال انجام چه کاری هستید. این کار به این دلیل ارزشمند است که شما را وادار به تمرکز کرده و باعث می گردد تا تفکر خود را مورد ارزیابی قرار دهید. اگر قادر به خلاصه کردن ماهیت دقیق پژوهش باشید، در این صورت پروپوزال می تواند هنگام نگارش بخش های اصلی پایان نامه به عنوان یک مرجع در نظر گرفته شود. در حالت دیگر این امکان وجود دارد که پروپوزال، شما را از وجود نقص در دانش و درکتان از پژوهش آگاه کرده و زمینه هایی که نیاز به تفکر و تحقیق بیشتری دارند را  به شما نشان دهد.

بنابراین، انجام پروپوزال و توجه به آن به عنوان مرجع مفید می باشد. همچنین می توانید نوشتن چکیده را نیز امتحان کنید حتی اگر استاد راهنما پیشنهادی برای نوشتن آن ارائه نداده باشد. نکته ای که می بایست به آن توجه داشت این است که روشهای پژوهش متفاوت می باشند، و نحوه پیشرفت پژوهش به استاد راهنمای شما بستگی دارد. همانطور که به انجام فصل های اصلی پایان نامه می پردازید، ممکن است متوجه شوید که طرح اولیه شما تغییر کرده است. این بدان معنی است که هنگامی که شما فصل های اصلی پایان نامه را تکمیل کرده اید، می توانید به پروپوزال خود بازگردید و به اندازه ای که لازم است در نگارش پایان نامه تجدید نظر کنید، تا مقدمه پایان نامه شکل بگیرد.

بسیار مهم است که یک طرح اولیه از ساختار پایان نامه خود تهیه کنید. در رابطه با ساختار پایان نامه گزینه های مختلفی مطرح است و اگر چه نیازی به استفاده دقیق از یک طرح استاندارد ندارید، اما پیروی از یک طرح به عنوان یک الگو برای اعمال نظم در مواردی که ممکن است نگارش پایان نامه غیر قابل کنترل به نظر برسد، بسیار مفید خواهد بود. در اینجا یک ساختار خاص ارائه شده است که میتواند در طرح اولیه به شما کمک کند.

ساختار پایان نامه

فصل

اطلاعات بخش

مقدمه

زمینه تحقیق، سوال تحقیق، فرضیه (در صورت وجود) یا، به طور کلی تر، سوال تحقیقی که باید بررسی شود. این بخش باید شامل خلاصه ای از مطالب و مباحث اصلی پایان نامه باشد.

ادبیات تحقیق

معمولا، این بخش بلافاصله پس از بخش مقدمه می آید. این فصل شامل کارهای قبلی انجام شده در حیطه پژوهشی مورد نظر و هر آن چه که مربوط به فرضیه یا سوال تحقیق است، می باشد. همچنین این فصل شامل تعداد زیادی از استنادات به مقالات دیگر می شود.

روش شناسی

پایان نامه

این فصل شامل طرح سوال تحقیق، فرضیه های تحقیق، روش های تحقیق و یک استدلال برای اینکه چرا این روش ها مناسب ترین گزینه برای سوال و شرایط تحقیق هستند، می باشد. شما می بایست مزایای روش انتخابی خود را در نظر گرفته و همچنین معایب آنرا شناسایی کرده و راه های رفع آنها را مشخص نمایید. مسائل اخلاقی و راه حل های آنها نیز می بایست ذکر گردند.

بحث

این فصل یافته های اصلی تحقیق به همراه یک گزارش از نقاط قوت و ضعف داده های مربوط به سوال / فرضیه تحقیق را ارائه می دهد. شما همچنین می توانید هر مشکلی که در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها با آن روبرو شده اید را ارزیابی نمایید و همراه با این ارزیابی، چگونگی تاثیر این مسئله بر طرح تحقیق را ارائه دهید. همچنین در این فصل می توانید ارزیابی کنید که آیا توانسته اید به پرسش پژوهش پاسخ دهید و تایید و رد فرضیه تحقیق و چگونگی آن را نیز مورد بررسی قرار می دهید. این فصل یافته های شما را به بررسی مقالاتتان مرتبط می سازد. شما نباید در این فصل هیچ مقاله جدیدی معرفی کنید.

نتیجه گیری

یک ارزیابی کلی از آنچه یافته اید، چقدر موفق بوده اید و پیشنهاداتی برای تحقیقات آینده.

شروع کار در قسمت اصلی پایان نامه

هنگامی که پروپوزال را تهیه کرده و آن را با استاد راهنمای خود مطرح نموده اید، زمان آن رسیده است که اولین پیش نویس یک فصل از پایان نامه را بنویسید. وقتی این پیش نویس را آماده کردید، می بایست برای دریافت نظرات و پیشنهادات شفاهی یا کتبی استاد راهنما در مورد چگونگی بهبود آن پیش نویس، یک جلسه ترتیب دهید. این پیش نویس می تواند مقدمه همراه با مقالاتی که تا به حال در زمینه موضوع پایان نامه انجام شده است، باشد. همچنین می توانید بخش هایی از فصل روش شناسی، شامل روش هایی است که قصد دارید استفاده کنید، همراه با یک توجیه برای اینکه چرا فکر می کنید این روش ها بهترین هستند را بنویسید.

بازبینی فصل های پایان نامه پس از دریافت نظرات استاد راهنما

مرور--موسسه علمی پژوهشی فخر رازی

وقتی نظر استاد راهنمای خود را در مورد پیش نویس هر فصل دریافت کردید، باید فورا آن فصل خاص را مرور کنید. اعمال تجدید نظر بلافاصله پس از جلسه برگزار شده با استاد راهنما، آسان تر از رها کردن کارها برای بعد است. شما باید تغییرات در پیش نویس را زمانی که توصیه های استاد راهنمای تان هنوز در ذهن شما تازه هست، انجام دهید. این کار از ایجاد یک مرحله کار اضافی که نیاز به تجدید نظر دارد و می تواند دلسرد کننده نیز باشد، جلوگیری می کند. به همراه داشتن یک نسخه از مطالب روی یک حلقه سی دی، فلش و … شما را قادر می سازد تا اصلاح پایان نامه را به صورت موثر و با حداقل مشکل انجام دهد. بنابراین حتما اطمینان حاصل کنید که تمام کارهایتان را روی سی دی، فلش یا … ذخیره می‌کنید.

مدیریت زمان

با توجه به انتظارتان از نمره پایان نامه، مقدار زمانی که به انجام پایان نامه اختصاص میدهید باید معادل با زمان اختصاص داده شده به یک دوره آموزشی با همان نمره باشد.

بعضی اوقات دانشجویان زمان بیشتر از حد لازم را صرف انجام پایان نامه می کنند. آنها پایان نامه را به عنوان بخش مهمی از تحصیل خود می دانستند که می خواهند بیشتر روی آن کار کنند.

این امر می تواند تاثیراتی مضر بر درسهای دیگر شما داشته باشد. به هیچ وجه مرتکب این اشتباه نشوید. تمام درسهای سال آخر مهم هستند.

وقتی سال آخر شروع میشود، متوجه می شوید که هفته ها بسیار سریع می گذرند و شما باید زمان خود را از ابتدا مدیریت کنید تا همزمان با انجام پایان نامه تان، مطالعه واحدهای درسی که در حال تحصیل آنها هستید، ادامه یابد. تا زمانی که یک برنامه کارآمد داشته باشید، برنامه ریزی کارها به صورت متوالی ساده تر است و میتوانید اهداف خود را برای تکمیل فصل های پایان نامه تنظیم کنید. به یاد داشته باشید، بعد از این که استاد راهنما پیش نویس کامل پایان نامه را مشاهده کرد، وقت زیادی برای اصلاح نهایی بگذارید.

تهیه اولین پیش نویس پایان نامه

شما می بایست با استاد راهنمای خود به طور دقیق تصمیم بگیرید که چه زمانی پیش نویس باید تهیه گردد، اما اگر برنامه ریزی نموده اید که پایان نامه را طی دو نیم سال انجام دهید، به طور معمول انتظار می رود که در پایان نیمسال اول، یک پروپوزال، چکیده و پیش نویس اولیه یک یا دو فصل را تهیه نمایید. بعد از آن، پیش نویس فصل های باقیمانده را تهیه کرده و روند اصلاح و انجام پایان نامه را در نیمسال دوم تکمیل نمایید.

در نیم سال دوم، هنگام تهیه فصل های باقی مانده از پایان نامه، از روند ترتیب داده شده در نیمسال اول برای ارائه پیش نویس به استاد راهنمای خود جهت دریافت نظرات و توصیه ها پیروی کنید. شما می بایست از بازه بین پایان نیمسال اول و شروع نیمسال دوم برای انجام پیش نویس یک فصل بهره ببرید و باید حداقل چهار هفته قبل از تاریخ تحویل، پیش نویس اولیه همه فصل های پایان نامه را تهیه کنید.

با این حال، اگر قرار است پایان نامه را در یک نیمسال انجام دهید، باید چارچوب زمانی انجام پایان نامه را بر اساس آن تنظیم کنید.

انجام پایان نامه (بخش دوم)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *